Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w... - Interpretacja - PD/415-25/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.04.2004, sygn. PD/415-25/04, Urząd Skarbowy w Brzozowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, w związku z państwa wnioskiem z dnia 18 03.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, dotyczącej możliwości skorzystania przez męża i żonę z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wspólnie poniesionych wydatków na zakup przyrządów i pomocy naukowych, informuje, co następuje:

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że proszą państwo o wyjaśnienie, czy każde z małżonków może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym z tytułu poniesionych wydatków na zakup przyrządów i pomocy naukowych, jeżeli faktura na zakup wystawiona jest tylko na imię męża, a warunki do skorzystania z ulgi spełnia również małżonka. Państwa zdaniem we wskazanej sytuacji obydwoje z małżonków, gdy spełniają ustalone warunki mogą odliczyć od podatku wydatki z tytułu zakupu przyrządów i pomocy naukowych.

Po przeanalizowaniu okoliczności faktycznych i prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. W myśl art. 27a ust. 3 pkt 1 lit. d cytowanej wyżej ustawy kwota, o którą zmniejsza się podatek z tego tytułu nie może przekroczyć 19 % poniesionych wydatków, w roku 2003 nie więcej jednak niż 19 % kwoty 2.280 zł, tj. 433,20 zł.

Nadmienić należy, że z ulgi tej mogą skorzystać jedynie podatnicy, którzy osiągają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione w okresie, w którym były osiągane przychody z tych źródeł.

Rodzaje przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do odliczenia poniesionego wydatku od podatku dochodowego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 27.12.2001 r. w sprawie określenia rodzajów przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do odliczenia poniesionych wydatków od podatku dochodowego (Dz. U. Nr 155, poz. 1812).

Zgodnie z wolą ustawodawcy zakupione przyrządy, pomoce naukowe, programy komputerowe oraz wydawnictwa fachowe muszą mieć bezpośredni związek z wykonywanym przez podatnika zawodem lub wykonywaną pracą. Dokumentem potwierdzającym powyższy zakup zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są wyłącznie faktury wystawione przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowód odprawy celnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że oboje państwo spełniacie warunki określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniające do skorzystania z ulgi na zakup przyrządów i pomocy naukowych. Nadmienić należy, że ustawa nie przewiduje obowiązku wystawiania dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków na imię obojga małżonków w razie ich łącznego opodatkowania. Możliwe jest wspólne wykorzystanie ulgi przez oboje małżonków, jeśli wspólnie kupili wymienione w wyżej powołanym rozporządzeniu przyrządy i pomoce naukowe, które mają bezpośredni związek z wykonywanymi przez nich zawodami i wykonywaną pracą.

W świetle powyższego wystawienie na nazwisko jednego z małżonków dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatków na cele wymienione w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozbawia drugiego małżonka, spełniającego określone warunki, prawa do dokonania stosownego odliczenia od podatku, gdy wydatkowana kwota pochodziła z majątku wspólnego małżonków. Możliwe jest wspólne wykorzystanie ulgi przez oboje małżonków, jeśli wspólnie kupili przyrządy, pomoce naukowe czy programy komputerowe, mające bezpośredni związek z wykonywanymi przez nich zawodami. W takim przypadku każdemu z nich przysługuje odrębny limit.

W związku z powyższym tutejszy urząd podziela stanowisko państwa przedstawione we wniosku.

Na marginesie podkreślić należy, że podatnik winien uprawdopodobnić okoliczności, iż zakupione przyrządy czy pomoce naukowe są bezpośrednio związane z wykonywaną pracą i wykonywanym zawodem.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny opisany w piśmie i stan prawny obowiązujący w 2003 r.

Urząd Skarbowy w Brzozowie