W odpowiedzi na pismo z dnia 19 kwietnia 2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działaj... - Interpretacja - PDOF-415/31/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.05.2004, sygn. PDOF-415/31/04, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 19 kwietnia 2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr.137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia:

Według art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którym istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łączenie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Art. 6 ust. 8 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. stanowi, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (mowa o ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ogłoszonej w Dz. U. Nr. 144, poz.930 z późn.zm.).W poprzednim stanie prawnym ze wspólnego opodatkowania wyłączone były osoby, które osiągnęły dochody (przychody) podlegające opodatkowaniu ryczałtem lub w formie karty podatkowej. Obecnie wystarczy sam tylko wybór tej formy opodatkowania, niezależnie od tego, czy podatnik, który zdecydował się na tę formę opodatkowania, faktycznie osiągnął w roku podatkowym jakiekolwiek dochody (przychody) do opodatkowania, czy też nie.Zgodnie z dodanym art. 6 ust. 9 zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ).

Z dokumentów rejestracyjnych wynika, że Pana żona zgłosiła w tut. Urzędzie fakt wykonywania działalności gospodarczej od 1.08.1996 r. w spółce cywilnej X. i jako formę opodatkowania wybrała zryczałtowany podatek dochodowy. Za każdy rok podatkowy małżonka składała zeznanie podatkowe PIT-28. W zeznaniu PIT-28 za 2003 r. podatniczka wykazała dane: przychody spółki: 0.00 zł., przychody przypadające na jednego wspólnika: 0.00 zł.Z uwagi na powyższe należy uznać za błędną Pana interpretację powołanych przepisów, tj. stanowisko, że przysługuje Panu preferencyjne opodatkowanie dochodów.

Urząd Skarbowy w Gorlicach