Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.), w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia... - Interpretacja - PD-415/6/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.02.2004, sygn. PD-415/6/2004, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.), w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 16.01.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie uprzejmie wyjaśnia:
Uchwalona w dniu 12 listopada 2003r. ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), wprowadza z dniem 1 stycznia 2004r., dla osób prowadzących działalność gospodarczą, możliwość wyboru opodatkowania liniową, 19-procentową stawką podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 znowelizowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 146, ze zm.), podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (19-procentowy podatek od podstawy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

    Z kolei w myśl ust. 3 ww. artykułu, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: 1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub 2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
    -w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c.

W ocenie tut. organu podatkowego, wyżej powołane przepisy nie ograniczają Pani prawa do opodatkowania działalności w 2004r. podatkiem liniowym.

Od 1 stycznia 2004r. zmianom uległa również ustawa z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958).

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998r., ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne m.in. z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt. 2 tegoż artykułu).

Lokal który jest przedmiotem najmu stanowi Pani majątek odrębny i w kontekście powyższej regulacji prawnej uzyskane przychody z tego najmu nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednakże osiągane przez Panią przychody z najmu nie mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Artykuł 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. zawiera listę przedsiębiorców, do których ,,przepisów rozdziału 2 nie stosuje się". Rozdział ten nosi tytuł ,,ryczałt od przychodów ewidencjonowanych", a unormowane zostały w nim dwa jego rodzaje, dotyczące dwu odrębnych źródeł przychodów:
- ryczałt od przychodów z działalności gospodarczej,
- ryczałt od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
W związku z tym, ze zryczałtowanej formy opodatkowania nie mogą korzystać m.in. przedsiębiorcy osiągający przychody z tytułu prowadzenia aptek, wymienieni w art. 8 ust. 1, pkt. 3, lit. a ww. ustawy.

Zdaniem tut. organu podatkowego, osiągane z tytułu najmu dochody winna Pani w 2004r. rozliczać na ogólnych zasadach, stosując skalę podatkową.

Urząd Skarbowy w Łukowie