Urząd Skarbowy w Starachowicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z... - Interpretacja - PD-4120/36/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.01.2003, sygn. PD-4120/36/03, Urząd Skarbowy w Starachowicach

Temat interpretacji

Urząd Skarbowy w Starachowicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Państwa z dnia 10.01.2003 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w Państwa indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania w 2002 r. z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego stanowiącego Państwa własność informuje, co następuje:

1. Podstawą prawną do odliczenia ulgi z tytułu remontu lub modernizacji budynku mieszkalnego w roku podatkowym 2002 jest art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r. w związku z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).

2. W świetle orzecznictwa NSA, przez pojęcie remontu budynku lub lokalu mieszkalnego należy rozumieć prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego, takich jak np. dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji. Za modernizację uważa się natomiast trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego np. przez wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej lub zmiany sposobu ogrzewania.

Zgodnie z tymi pojęciami roboty remontowe i modernizacyjne polegają na wymianie, naprawie, zmianie, przebudowie elementów lokalu lub budynku mieszkalnego w celu przywrócenia lub poprawy ich stanu pod względem użytkowym i technicznym.

Rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, zostały określone - zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 27a ust. 19 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Zdaniem tut. urzędu skarbowego poniesiony w 2002 r. wydatek, udokumentowany fakturami VAT, wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku (firmę "S."- Systemy grzewcze) - na zakup i zainstalowanie zestawu solarnego do ogrzewania ciepłej wody dotyczy zmiany sposobu ogrzewania i objęty jest ulgą z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego (remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, instalacji przyzywowych (domofony), instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych).

Poniesiony przez Państwa wydatek w 2002 r. wymieniony w cyt. uprzednio rozporządzeniu w części dotyczącej wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego odnosi się, zdaniem tut. Urzędu, również do wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego z uwagi na to, że lokal mieszkalny jest integralną częścią budynku mieszkalnego.

Wykaz wydatków objętych ulgą tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego - określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. - w przypadku instalacji urządzeń grzewczych nie wymienia wprawdzie ogrzewania w oparciu o energię uzyskiwaną z baterii słonecznych, ale ogólne sformułowanie w zakresie instalacji i urządzeń grzewczych, zdaniem Urzędu, takiego sposobu ogrzewania nie wyklucza.

Urząd Skarbowy w Starachowicach