P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415-41/2005/

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. 1471/DPF/415-41/2005/, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz prawny


p o s t a n a w i a


- uznac stanowisko Strony za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka na zlecenie spółki szwdzkiej świadczy w Polsce odpłatne usługi w zakresie prowadzenia szkolenia (kursu językowego), dla obywateli polskich zainteresowanych pracą w Szwecji. W ramach umowy ze zlceniodawcą (spółką szwedzką), firma zapewnia uczestnikom kursu zakwaterowanie i wyżywienie. po zakończeniu szkolenia z wynikiem pozytywanym uczestnicy kursu wyjeżdżają do Szwecji w celu podjęcia tam zatrudnienia, co gwarantuje im spółka szwedzka w odrębnej umowie. W trakcie trwania kursu każdy z uczestników otrzymuje pożyczkę ze środków spółki szwedzkiej za pośrednictwem banku z siedziby w Polsce.

Z umowy zawartej między spółką polską i szwedzką wynika, że w przypadku aktywnego udziału w kursie i złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym uczestnik kursu otrzyma od Spółki w Polsce nagrodę pieniężną, która zostanie przeznaczona w całości na spłatę udzielonej wcześniej przez Spółkę szwedzką pożyczki. Uczestnika kursu nie wiąże żaden stosunek prawny (ani stosunek pracy, ani jakikolwiek stosunke cywilno - prawny) ze Spółką polską.

Kwoty wypłaconych przez Spółkę w Polsce nagród zwracane są następnie przez kontrahenta szwedzkiego jako wynagrodzenie za prowadzoną rekrutację oraz szkolenia, którego wysokość określa się m. in. na podstawie poniesionych przez spółkę w Polsce kosztów.

Zdaniem Spółki, nagrody wyplacane przez Spółkę uczestnikom kursu stanowią przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy i mieszczą się w zakresie przychodów zdefiniowanych jako "nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 ustawy.

Zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółka polska przesyła do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego i do podatnika PIT-8C - informację o wypłaconych podatnikowi naleznościach lub świadczeniach - do końca lutego roku następujacego po roku podatkowym, w którym nagroda została wypłacona.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje kosztów uzyskania przychodu w przypadku w postaci wyżej opisanej nagrody zakwalifikowanej jako przychód z art. 20 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do art. 42a w/w ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację wedlug ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W ocenie Naczelnika tut. US nagrody wypłacone przez Spółkę uczestnikom kursu niebędącym pracownikami spółki, stanowią przychód wymieniony w art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Spółka ma obowiązek sporządzić informację o wysokośći przychodów PIT-8C. Do przychodów tych nie stosuje się kosztów uzyskania przychodów. Podatnik ma obowiązek uwzględnić w/w przychody w zeznaniu rocznym skladanym zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie