POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB2/415-47/05/EB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. PB2/415-47/05/EB, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25 czerwca 2005 r. (data wpływu do Organu podatkowego 01.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat od jej nabycia stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści Pani wniosku wynika, że w dniu 23.06.2003 r. nabyła Pani wraz z bratem na własność na podstawie umowy dożywocia, po 1/2 część lokalu mieszkalnego. Obecnie po śmierci rodziców, na rzecz których ustanowione było dożywocie, zamierza Pani wraz z bratem sprzedać ten lokal przed upływem 5-ciu lat od jego nabycia.

Pani zdaniem przychód uzyskany ze sprzedaży tego mieszkania będzie wolny od zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 ze zm.), opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem podlegają dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, wktórym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na gruncie zatem ustawy o podatku dochodowym każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a/ o ile zostanie dokonana w czasie określonym w ustawie (tj. 5-ciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie) powodować będzie skutek w postaci powstania obowiązkupodatkowego.

Umowa dożywocia zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego zobowiązuje nabywcę w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Zatem zawarta umowa dożywocia ma charakter świadczenia ekwiwalentnego - nie można tu mówić o dożywociu jako o darowiźnie. Świadczenie darowizny jest całkowicie bezpłatne - drugastrona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia na rzecz darczyńcy.

W związku z powyższym każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a/, a ich nabycie nie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny i zostanie dokonane przed upływem 5-ciu lat od jej nabycia, powodować będzie powstanie obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego wwysokości 10 % od uzyskanego przychodu.

Śmierć Pani rodziców nie zmieniła faktu nabycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia w 2003 r., jedynie zwolniła Panią od świadczenia na ich rzecz, ciężarów określonych w tej umowie.

Zatem sprzedaż tej nieruchomości przed upływem 5-ciu lat licząc od końca roku 2003, w którym nastąpiło jej nabycie powodować będzie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wys. 10 % (art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisówjej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście