Możliwość korzystania z ulg i odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych jest uregulowana w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym... - Interpretacja - NS 415/20/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.04.2004, sygn. NS 415/20/04, Urząd Skarbowy w Czarnkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Możliwość korzystania z ulg i odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych jest uregulowana w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do obowiązującego do 31 grudnia 2003r. art.27a ust.1 pkt 2 lit.b) ww ustawy, podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.

Za wydatki poniesione przez podatnika na jego odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe, podlegające odliczeniu od podatku zgodnie z uregulowaniami ust. 8 powołanego art.27a, uważa się wydatki z tytułu:

- dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,

- poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,

- nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Formy kształcenia i doskonalenia zawodowego zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Zawodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103 poz. 472 ze zm.).

Powyższe rozporządzenie ustanawia dwie zasadnicze ścieżki kształcenia: w formach szkolnych i pozaszkolnych. Jako podstawowe formy kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych wymienia się w tym akcie: studia podyplomowe (wieczorowe i zaoczne), kursy, seminaria oraz w miarę potrzeby inne formy kształcenia lub doskonalenia zawodowego.

Powyższe unormowania w sposób jednoznaczny wskazują, iż poniesione przez podatniczkę wydatki, tj. opłata za kurs w zakresie podstawowych zasad higieny oraz opłata za egzamin z tego tytułu, kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi z tytułu dokształcania i doskonalenia zawodowego.

Powyższe odliczenie jest limitowane i za rok 2003 górny limit odliczenia od podatku wynosi 433,20 zł.

Urząd Skarbowy w Czarnkowie