- Interpretacja - PD III/415 - 36/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.04.2004, sygn. PD III/415 - 36/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r., wymienia dwie kategorie darowizn na cele społecznie użyteczne, które podatnik może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem.

Kategoria darowizn, w stosunku do których maksymalna granica odliczeń wynosi 15% dochodu obejmuje - zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy - darowizny przekazane na cele:

  • naukowe, naukowo - techniczne, oświatowe, oświatowo - wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę.

Natomiast - zgodnie z lit. b) wyżej cytowanego przepisu - w maksymalnej wysokości 10% dochodu mogą być odliczane darowizny przekazane na cele:

  • kultu religijnego i działalność charytatywno - opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciw pożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymanie.

Przy czym górna granica odliczeń z obu wskazanych kategorii darowizn nie może przekroczyć łącznie 15% dochodu (lub przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Z opisu okoliczności oraz z załączonej do Pana zapytania kserokopii potwierdzenia przelewu wynika, że w dniu 28.08.2003r. dokonał Pan wpłaty tytułem darowizny kwoty 6000,00 zł dla Hospicjum Dla Dzieci.

Zgodnie z nadesłanym tut. Urzędowi za pośrednictwem Fax odpisu Krajowego Rejestru Sądowego - wskazane Hospicjum Dla Dzieci posiada status prawny stowarzyszenia, którego celem działania jest:

  • opieka domowa nad dziećmi i młodocianymi w stanach terminalnych, a także z chorobami postępującymi, nieuchronnie prowadzącymi do śmierci, lub z takim upośledzeniem stanu zdrowia - spowodowanym wypadkami komunikacyjnymi, jak również nabytymi lub wrodzonymi zaburzeniami - które uniemożliwia im godną egzystencję w domu rodzinnym bez pomocy medycznej i specjalistycznego sprzętu. Opieka ta dotyczy także najbliższej rodziny chorego dziecka.
  • promowanie filozofii i postaw opieki paliatywnej w pediatrii,
  • kształcenie osób zainteresowanych (lekarzy, pielęgniarek, psychologów, kapelanów itp.) w dziedzinie opieki paliatywnej,
  • prowadzenie badań naukowych w zakresu opieki paliatywnej,
  • szkolenie zespołów prowadzących opiekę paliatywną,
  • organizowanie oraz udział w zjazdach, sympozjach, kursach, spotkaniach naukowych i szkoleniowych, imprez kulturalnych i turystycznych w kraju i za granicą,
  • działalność wydawnicza, gromadzenie i rozprowadzanie materiałów szkoleniowych i literatury naukowej z dziedziny opieki paliatywnej,
  • pomoc w wyposażaniu dziecięcych oddziałów klinicznych w sprzęt konieczny do zwalczania bólu,
  • popieranie innych działań mających na celu zapewnienie chorym opieki sprawowanej przez przeszkolone zespoły, w tym prowadzenie rehabilitacji, w celu poprawienia jakości życia,
  • nabór i szkolenie wolontariuszy,
  • inne formy działalności umożliwiające skuteczniejsze funkcjonowanie Stowarzyszenia.

Należy zaznaczyć, że ustawodawca wskazując w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cele społecznie użyteczne, na które mogą być przekazane darowizny, nie definiuje tych celów. Jednakże Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 31.10.1995 r. (nr PO 2/11-01573/95), zaleciło określoną wykładnię użytych w ustawie określeń. I tak - zgodnie z ww. pismem - za cele ochrony zdrowia rozumie się środki przeznaczone dla ośrodków zdrowia, zakup lekarstw, oraz korzystanie z opieki lekarskiej.

Ponadto można również wskazać, iż zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.), opieka paliatywno - hospicyjna jest zaliczana do kategorii świadczeń zdrowotnych, przez które ustawa ta każe rozumieć działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Mając więc na uwadze cele działalności wskazanego w Pana piśmie Hospicjum Dla Dzieci należy stwierdzić, iż z tytułu dokonanej w 2003r. wpłaty darowizny, przysługuje Panu prawo do dokonania odliczenia w granicach 15% dochodu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach