Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 17... - Interpretacja - 2434-PDI-410-113-04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. 2434-PDI-410-113-04, Urząd Skarbowy w Zawierciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W myśl art. 17 ust. 1a ww. ustawy przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów wyżej cytowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi w art. 22 ust. 1e pkt 3, że w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wartości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 (środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne) i w pkt 2 (udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni mieszkaniowej) składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W niniejszym przypadku przedmiotem wkładu był samochód osobowy nie stanowiący środka trwałego, tym samym kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny była wartośc faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie tego samochodu.

Stosownie do zapisu art. 44 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy podatnicy osiągający dochody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, byli obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne - w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy byli obowiązani składać urzędom skarbowym deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu.

W przypadku, gdy wpis do rejestru podwyższenia kapitału spółki z o.o. nastąpił w grudniu 2003 r. wyliczoną kwotę dochodu należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w 2003 r.

Wobec powyższego u podatnika, który objał udziały w zamian za wkład nipieniężny do spółki z o.o. wystapi przychód z powyższego tytułu i po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów wystąpi dochód lub strata.

W konsekwencji tego, na podatniku będzie spoczywał obowiązek złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Urząd Skarbowy w Zawierciu