Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która na podstawie umowy użyczenia nieodpłatnie użytkuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej lokal uż... - Interpretacja - PBI-3/443/PDOF/314/124/JS/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. PBI-3/443/PDOF/314/124/JS/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która na podstawie umowy użyczenia nieodpłatnie użytkuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej lokal użytkowy. Zgodnie z umową biorący w użyczenie ponosi wszelkie koszty związane z eksploatacją w/w lokalu, w tym wydatki na rzecz Wspólnoty z tytułu ogrzewania budynku, z tytułu wywozu śmieci, z tytułu kosztów administracji.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Jak wynika z postanowień art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przepis art. 713 kc stanowi zaś, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Oznacza to, iż na biorącym do używania spoczywa jedynie obowiązek ponoszenia wydatków pozwalających zachować rzecz użyczoną w stanie nie pogorszonym oraz związanych z jej bieżącą eksploatacją.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 przywołanej ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zawarł umowę użyczenia lokalu użytkowego i jako biorący do używania ponosi wydatki związane z jej bieżącą eksploatacją, w tym wydatki na rzecz wspólnoty z tytułu ogrzewania budynku, z tytułu wywozu śmieci, z tytułu kosztów administracji. Ponieważ wydatki na bieżącą eksploatację rzeczy użyczonej nie zostały wyłączone w art. 23 ustawy o podatku dochodowym jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu, a w omawianej sytuacji są związane z działalnością gospodarczą, mogą zostać zaliczone przez Podatnika do kosztów uzyskania przychodu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku