- Świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem... - Interpretacja - US 24/2170/415/5/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2004, sygn. US 24/2170/415/5/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

- Świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż świadczenia te objęte są zwolnieniem podatkowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl tego przepisu wolne od podatku są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji. Wskazany w tym artykule zwrot ``...otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami...`` odwołuje się w tym wypadku do ustawy z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1999r. Nr 3, poz. 22). W art. 33 ust. 4 powołanej ustawy stwierdzono, że środki z tego funduszu przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Natomiast w § 2 wspomnianego rozporządzenia określono rodzaje wydatków, które mogą być z niego finansowane. Zgodnie z § 2 pkt 12 lit. m rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznaczone są na pomoc indywidualną na całkowity lub częściowy zwrot ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów samochodowych za używany własny pojazd mechaniczny dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzeń narządu ruchu.
W świetle tych regulacji, wypłata ryczałtów samochodowych zgodnie z § 2 pkt. 12 lit. m cyt. wyżej rozporządzenia wchodzi w zakres świadczeń na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków zakładowych funduszy rehabilitacji, a zatem na mocy art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłaty te zwolnione są od podatku.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu