W odpowiedzi na pismo z dnia 20.04.2004 r. dotyczące udzielenia informacji czy zapłacony po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych podatek od czyn... - Interpretacja - PD-415/14/AJ/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.06.2004, sygn. PD-415/14/AJ/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.04.2004 r. dotyczące udzielenia informacji czy zapłacony po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy znoszącej współwłasność samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz czy poniesione po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych wydatki za wydanie dowodu rejestracyjnego tymczasowego i stałego stanowią koszt uzyskania przychodu. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) informuje, że zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca I991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14. poz. 176 ze. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. środki transportu o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W przypadku, gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, zgodnie z art. 22g ust. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Z kolei w myśl art. 22g ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia jak wynika z zapisu art. 22g ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług (...). Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, w myśl art. 22g ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Z akt sprawy wynika, że będąc od 2000 r. współwłaścicielem samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, w dniu 04.04.2004 r. zawarł Pan umowę cywilnoprawną, znoszącą współwłasność tego samochodu. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu 05.04.2004 r., a wydatki związane z przedmiotową umową zostały poniesione:

- w dniu 06.04.2004 r. - za wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego,
- w dniu 07.04.2004 r. - podatek od czynności cywilnoprawnych,
- w dniu 19.04.2004 r. - za wydanie dowodu rejestracyjnego.

Tak więc wydatki poniesione po dniu przyjęcia środka trwałego do używania stanowią koszt uzyskania przychodu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie