POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-415/19/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.11.2005, sygn. PD-415/19/05, Urząd Skarbowy w Krapkowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 §1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu wniosku, złożonego dnia 17.10.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania przyznanego ekwiwalentu pieniężnego w zamian za świadczenie rzeczowe dla byłego pracownika-emeryta, uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za prawidłowe

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 216 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia.

W myśl art. 14a § 1 w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 17.10.2005 roku do tut. urzędu wpłynęło pismo, w którym zwrócono się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w kwestii opodatkowania przyznanego ekwiwalentu pieniężnego w zamian za świadczenie rzeczowe dla byłego pracownika-emeryta. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż zakład przyznał emerytom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ekwiwalent pieniężny w zamian za świadczenie rzeczowe na zakup paczek żywnościowych.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art.21 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,-zł nie należy pobierać 10% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższą sytuację reguluje powołany przez stronę przepis art. 21 ust. 1 pkt 38 i art.30 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., nr 14 poz. 176 z późn.zm).

Przepisy art. art. 21 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,-zł.

Natomiast, zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 4 tejże ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 okt 26 i 38 - w wysokości 10% należności. Co oznacza, iż w przypadku , gdy świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń przekazywane przez Zakład emerytom i rencistom, o których mowa w w/w przepisach, przekroczą wartość 2.280,-zł , to nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% należności.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i została udzielona w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Zgodnie z art.14b w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Krapkowicach