Pismem z dnia 11.10.2005 r. (data wpływu), podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretację zakresu i sposobu zastosowan... - Interpretacja - PD-Ib-415-29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.11.2005, sygn. PD-Ib-415-29/05, Urząd Skarbowy w Lesznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 11.10.2005 r. (data wpływu), podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w związku z prywatyzacją zakładu S.A. w Lesznie, mającą miejsce w grudniu 2002 r., otrzymał nieodpłatnie akcje w trybie art. 38 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Zgodnie z Pakietem Gwarancji Socjalnych oraz Statutem Spółki pracownicy mają prawo odsprzedać swoje udziały właścicielowi. Taką możliwość wykorzysta również podatnik i zostanie zawarta umowa kupna-sprzedaży. Określona w niej będzie wartość całości akcji, jednak ich spłata nastąpi w trzech ratach (okresach półrocznych).

W związku z powyższym podatnik zwraca się z pytaniem, czy w przypadku osiągnięcia dochodu ze sprzedaży akcji będzie zobowiązany do zapłacenia 19% podatku od uzyskanej w danym roku kwoty wynikającej z przelewu gotówki, czy też od całości wartości, na jaką opiewa umowa kupna-sprzedaży akcji?

Zdaniem wnioskodawcy podatek dochodowy, w wysokości 19%, z tytułu sprzedaży akcji powinien zapłacić w zależności od kwoty, którą w danym roku uzyska, a nie od kwoty całkowitej określonej w umowie kupna-sprzedaży. Jeżeli w roku 2006 otrzyma spłatę pierwszej raty za akcje, to do 30 kwietnia 2007 roku powinien rozliczyć podatek za tę wartość. Natomiast za pozostałe raty powinien odprowadzić podatek do 30 kwietnia 2008 roku.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza, iż w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. - źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Natomiast art. 30b ust. 1 powołanej ustawy stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizcji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z powyższym w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych stosuje się metodę memoriałową, a nie kasową. Podatek zatem trzeba zapłacić, także wtedy gdy nabywca nie uiścił ceny. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym umowa kupna-sprzedaży dojdzie do skutku. Akcje zostaną sprzedane, a nabywca zapłaci za nie w trzech ratach. Tak więc dochód ze sprzedaży powstanie w momencie przejścia własności akcji na nabywcę, nawet jeśli zapłatę sprzedający otrzyma później.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stanowisko wyrażone we wniosku uznał za nieprawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o tan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Lesznie