Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym, odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodu, jeżeli nie następuje w w... - Interpretacja - PD.II.415/58/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.01.2005, sygn. PD.II.415/58/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym, odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodu, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, ustala się, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym, w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy.
Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym:
1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa wyżej, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W sytuacji, gdy nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w powyższym artykule, podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi od terminu płatności określonego w art. 28 ust. 2 do dnia zapłaty w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.
Tak więc podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu powyższego zwolnienia jest przeznaczenie przychodów (lub ich części) uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości wyłącznie na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy, czyli w przypadku podatnika wolny od opodatkowania będzie przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli zostanie wydatkowany, w okresie dwóch lat od daty sprzedaży, albo na budowę własnego budynku mieszkalnego, albo na inne ww. cele.
Natomiast przeznaczenie przychodu na kontynuację budowy budynku mieszkalnego, który znajduje się na gruncie będącym własnością odrębną żony nie zwalnia podatnika z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zgodnie bowiem z treścią art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) dopiero z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Natomiast przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością ustawową stanowią majątek odrębny każdego z małżonków, a w myśl art. 33 ww. ustawy majątek odrębny każdego z małżonków stanowią m. in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej.

Poza tym kwestię prawa własności budynków wybudowanych na gruncie zarówno będącym w wieczystym użytkowaniu, jak i na gruncie, w stosunku do którego przysługuje prawo własności reguluje prawo cywilne. Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), budowle, budynki i urządzenia, które są trwale związane należy uznać za części składowe tych gruntów - zatem budynek wybudowany na cudzym gruncie stanowi własność właściciela gruntu, a nie osoby, która go wybudowała.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, iż żona podatnika zakupiła działkę budowlaną, przed zawarciem związku małżeńskiego. Tak więc w rozumieniu ww. przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi ona Jej majątek odrębny.
Przy czym należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność ustawową w drodze umowy, która powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wówczas w sytuacji gdy działka budowlana z rozpoczętą budową, stanowiąca odrębną własność małżonki, zostanie włączona do wspólności ustawowej małżonków, będzie przysługiwało podatnikowi zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Natomiast sam fakt wpisania Pana danych osobowych na pozwolenie na budowę nie oznacza jeszcze, że wydatkuje Pan przychód na budowę własnego budynku mieszkalnego.

Urząd Skarbowy w Głogowie