W zapytaniu z dnia 04.01.2005 r. przedstawił Pan stan faktyczny z którego wynika, że jest Pan wspólnikiem dwuosobowej spółki jawnej, gdzie drugim wsp... - Interpretacja - U.S.I.415/3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2005, sygn. U.S.I.415/3/05, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W zapytaniu z dnia 04.01.2005 r. przedstawił Pan stan faktyczny z którego wynika, że jest Pan wspólnikiem dwuosobowej spółki jawnej, gdzie drugim wspólnikiem jest Pana Mama, która jest osobą w podeszłym wieku i zamierza przejść na emeryturę oraz zaprzestać działalności gospodarczej. Od tego momentu będzie Pan kontynuował działalność gospodarczą sam jako firma jednoosobowa.

Na majątek przedsiębiorstwa (spółki) składają się środki trwałe, ruchomości, wyposażenie, środki majątku obrotowego oraz należności i zobowiązania. Spółka zamierza dokonać darowizny w/w majątku na rzecz firmy prowadzonej jednoosobowo przez Pana.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem: czy w przypadku likwidacji spółki jawnej i powstania z niej firmy jednoosobowej darowizna przedsiębiorstwa na rzecz spółki jednoosobowej prowadzi do powstania przychodu po obu stronach czynności prawnej, czy darowane składniki majątku obrotowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu po stronie spółki i u obdarowanego, oraz czy środki trwałe w wartości netto z dnia darowizny będą podlegały amortyzacji a odpisy będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Pana zdaniem darowizna przedsiębiorstwa nie prowadzi do powstania przychodu po obu stronach czynności prawnej, składniki majątku obrotowego nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu po stronie spółki, przez co z dniem darowizny koszty uzyskania przychodu zostaną zmniejszone o ich wartość, będą one kosztem uzyskania przychodu u obdarowanego. Natomiast środki trwałe w wartości netto z dnia darowizny będą podlegały amortyzacji u obdarowanego a odpisy będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

W w/w sprawach Pana stanowisko jest prawidłowe:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U nr. 14 poz. 176 z 2000 r. z póżn.zm.) nie stosuje się przepisów w/w ustawy do przychodów podlegającym przepisom od spadków i darowizn, zatem darowizna przedsiębiorstwa nie prowadzi do powstania przychodu po obu stronach czynności prawnej.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 11 w/w ustawy nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, dlatego składniki majątku obrotowego otrzymanego w drodze darowizny nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu. Art. 23 ust. 1 pkt. 45 a litera a stanowi, że nie uznaje się za koszty nabytych nieodpłatnie wartości niematerialnych i prawnych z wyjątkiem nabytych w drodze spadku i darowizny, jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu otrzymania rzeczy lub praw. W/w przepis stanowi więc, że składniki majątku obrotowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu u obdarowanego.

Środki trwałe w wartości netto z dnia darowizny będą podlegały amortyzacji u obdarowanego a odpisy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, gdyż zgodnie z art. 22 h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej.

Urząd Skarbowy w Puławach