P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US33/NL/LF/II/415/4111-36a/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. US33/NL/LF/II/415/4111-36a/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 28.02.2005r. (uzupełnionego w dniu 11.03.2005r.) wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej odliczania od podatku wydatków związanych z remontem lokalu mieszkalnego postanawia uznać stanowisko podatnika za nie prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 2000-2002 podatnik otrzymywał stypendium dla osoby niepełnosprawnej. Za rok 2000 płatnik wystawił informacje o osiągniętych dochodach PIT-8B. Za lata 2001, 2002 płatnik nie wystawił informacji o osiągniętych za powyższe lata z uwagi na fakt, iż powyższe stypendium było zwolnione od podatku. Za powyższe lata podatnik ponosił koszty związane z remontem lokalu. Zdaniem podatnika w zeznaniach za latach 2001, 2002 miał prawo wykazać wydatki związane z remontem lokalu mieszkalnego oraz wykazać je jako ulga mieszkaniowa do odliczenia od podatku w latach następnych.

Zgodnie z art.7 § ustawy Ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z art.4 ustawy Ordynacji podatkowej obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Przepis art.21 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów wydanych przez właściwego ministra w sprawie studiów naukowych oraz inne stypendia naukowe, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Zgodnie z art.27a ust.1 pkt 1 lit.g wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy obliczony zgodnie z art.27 zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-17 jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art.27a ust.15 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota odliczeń od podatku, przekraczająca kwotę podatku obliczonego zgodnie z art.27, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

W latach 2001, 2002 podatnik osiągał dochody z tytułu stypendium zwolnione mocą ustawy z tego też względu nie będąc podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie miał obowiązku składania zeznań podatkowych za powyższe lata, w związku z czym nie przysługuje podatnikowi odliczenie od podatku na zasadach określonych art.27a z tytułu poniesionych wydatków w latach 2001, 2002 na remont i modernizację lokalu mieszkalnego a tym samym podatnik nie może wykazać powyższych wydatków jako ulga mieszkaniowa do odliczenia w latach następnych.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał stanowisko podatnika w sprawie za nie prawidłowe.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów