POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1432/PDL/415/8/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. 1432/PDL/415/8/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany potwierdza, jako prawidłowe, stanowisko Strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej opodatkowania odszkodowania z klauzulą o zakazie konkurencji.


UZASADNIENIE


W dniu 24.01.2005 r (data wpływu wniosku do organu podatkowego, uzupełnionego dnia 25.02.2005 r.) zwróciła się Pani pisemnie o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów art.13 pkt. 8, art. 22 ust. 9 pkt. 4 i art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w związku z rozwiązaną umową za obopólnym porozumieniem i wypłatą odszkodowania z klauzulą o zakazie konkurencji.


Stan faktyczny


W dniu 28.02.2002 r. zawarła Pani z X Sp. z o.o. umowę o świadczenie usług oraz ramową umowę o dzieło. Zgodnie z postanowieniami w/w umowy była Pani zobowiązana do świadczenia usług i tworzenia dzieł. Ponadto w umowie zastrzeżono, że "...przez okres jednego roku po jej wygaśnięciu w jakikolwiek sposób lub z jakichkolwiek przyczyn nie będzie, bezpośrednio ani pośrednio, bez uprzedniej pisemnej zgody prowadziła Pani działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności Spółki ...". Zgodnie z umową w zamian za powstrzymywanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, w/w Spółka zobowiązała się wypłacić Pani odszkodowanie płatne w dwunastu ratach, do końca kolejnego miesiąca kalendarzowego następującego po wygaśnięciu umowy tj. dnia 31.03.2005 r.


Pytanie Strony:


Czy przychód uzyskany w postaci wypłaconego odszkodowania jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy w tym przypadku mają zastosowania przepisy art. 22 ust. 9 pkt. 4 w/cyt. ustawy odnoszące się do kosztów uzyskania przychodu w wysokości 20% i art. 41 w/w ustawy.


Stanowisko Strony:


Odszkodowanie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka, zgodnie z art. 41 ww ustawy, dokonując jego wypłaty, powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt. 4 ww ustawy.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany:


W myśl art. 21 ust. 1 pkt.3 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym wypłacone Pani - jako zleceniobiorcy odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji będzie stanowić przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zawarta przez Panią umowa w dniu 28.02.2002 z X Sp. z o.o. miała charakter częściowo umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Otrzymywane przez Panią wynagrodzenie na podstawie w/w umowy stanowiło przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie Spółki w postaci wypłaty odszkodowania stanowi ekwiwalent Pani świadczenia polegającego na powstrzymaniu się od wykonywania działalności konkurencyjnej. Wypłacone Pani odszkodowanie po rozwiązaniu umowy stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt. 8 w/w ustawy, ponieważ ma swoje źródło we wcześniej wykonywanej działalności na rzecz w/w Spółki.

Wobec powyższego odszkodowanie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka, zgodnie z art. 41 ww ustawy, dokonując jego wypłaty, powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt. 4 ww ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany