Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku i na podstawie przedłożonych dokumentów.Sąd Rejonowy w T. w lipcu 2004 r. wydał postanowienie o stwier... - Interpretacja - PD-415/35/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. PD-415/35/2005, Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku i na podstawie przedłożonych dokumentów.
Sąd Rejonowy w T. w lipcu 2004 r. wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym J. S. i zmarłej małżonce Z. S. stosownie do którego:
1. spadek i wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne po J.S. na podstawie ustawy nabyli: żona spadkodawcy ? Z.S. oraz dzieci ? B. S. i M. S. ? po 1/3 części każde z nich,
2. spadek i wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne po zmarłej żonie Z.S., na podstawie ustawy nabyły dzieci spadkodawczyni B. S. i M. S. ? po frac12; części każde z nich.
Następnie w dniu 24 czerwca 2005 r. Pani B. S. i Pan M. S. aktem notarialnym Rep. A Nr x/2005 dokonali działu spadku masy spadkowej po zmarłych. W wyniku działu spadku Pan M. S. nabył na własność działki o łącznej pow. 2,24 ha oraz działki o pow. 0,58 ha.

Pytanie Wnioskodawcy.
Czy przychód ze sprzedaży jednej z działek nabytych na podstawie działu spadku przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie będzie opodatkowany 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Podatnika w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego wynikające z 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zmianami/.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy, sposób zastosowania prawa podatkowego.
Stanowisko Wnioskodawcy nie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) powołanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały zatem objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Dział spadku służący zniesieniu wspólności majątku spadkowego został uregulowany w art. 1037-1046 kodeksu cywilnego. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności.

Nabycie nieruchomości w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w tej części. Zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie jest prawidłowe, bowiem w przedmiotowej sprawie należny jest podatek dochodowy w formie 10 % ryczałtu należnego z tytułu sprzedaży nieruchomości. Jednakże należny jest nie od całości osiągniętego przychodu lecz od nadwyżki (różnicy) pomiędzy wartością nieruchomości przypadającej na Pana M. S. z tytułu działu spadku, a wartością nieruchomości przypadającej na Pana M. S. z tytułu spadku. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach