POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/415-25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. PD/415-25/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za studia wyższe wspólnika spółki cywilnej, na kierunku zgodnym z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pani X prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w formie spółki cywilnej, w zakresie usług rachunkowo - księgowych (Biuro Rachunkowe).Podatniczka posiada uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jednakże w celu pogłębienia wiedzy z rachunkowości rozpoczęła studia uzupełniające magisterskie na Akademii (...) o specjalności Rachunkowość i Finanse.
W dniu 25.05.2005 r. Pani X złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy opłata za studia wspólnika spółki cywilnej jest kosztem uzyskania przychodów.
Podatniczka stoi na stanowisku, że wydatek na kształcenie wspólnika, na kierunku zgodnym z zakresem prowadzonej działalności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki, ponieważ ukończenie studiów wyższych podniesie wiedzę ogólną, kwalifikacje zawodowe oraz pozwoli na prawidłowe wykonywanie obowiązków w spółce.

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje,iż zgodnie z art. 22. ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).

Według ustalonego w orzecznictwie sądowym oraz doktrynie poglądu przepisy te oznaczają, iż możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od istnienia związku przyczynowo - skutkowego między danym wydatkiem a uzyskanym przychodem, pod warunkiem właściwego udokumentowania tego wydatku.
Przepisy te stanowią, że aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy, musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymienionyw katalogu negatywnym t. j. ustawowym wykazie kosztów nie uznawanych za koszt podatkowy.

Poniesione wydatki na kształcenie wspólnika na kierunku zgodnym z zakresem wykonywanej działalności związany jest z podwyższeniem kwalifikacji zawodowych, co ma wpływ na jakość świadczonych usług, a tym samym uzyskanie bądź podwyższenie przychodu.
Zatem do poniesionych wydatków nie będą miały zastosowania przepisy wymienione w art. 23 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie,w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie