POSTANOWIENIE - Interpretacja - PG-2-415-3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PG-2-415-3/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 stycznia 2005 r.(wpływ do Urzędu 12 stycznia 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 20 stycznia 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

- postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 11 stycznia 2005 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan zatrudniony na pełnym etacie w Akademii ... w .... Oprócz tego prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych, usługowo - produkcyjnych o profilu informatyczno - elektronicznym i usług związanych m.in. z informatyką. Ponadto wskazał Pan, iż już od kilku lat zgłaszają się jak to Pan określił klienci z zapotrzebowaniem na specjalistyczne usługi związane z projektowaniem systemów bezpieczeństwa oraz zintegrowanych systemów bezpieczeństwa inteligentnych budynków. Wskazuje Pan również, iż pomimo pokrewnego wykształcenia nie posiada żadnych certyfikatów, kursów i szkoleń uprawniających do wykonywania takich projektów. W związku z tym w ramach prowadzonej działalności nie może prowadzić kursów z dziedziny ,,zintegrowanych systemów bezpieczeństwa inteligentnych budynków". Wskazuje Pan również, iż w chwili obecnej prowadzony jest półroczny kurs w formie Studiów Podyplomowych o nazwie ,,Zintegrowane Systemy Bepieczeństwa w Inteligentnym Budynku", którego celem jest uzyskanie przez jego uczestników wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania, wykonywania i nadzoru Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa oraz opracowania i skutecznej realizacji Polityki Bezpieczeństwa w zakresie ochrony ludzi, mienia i informacji. Kurs umożliwia uzyskanie m. in. certyfikatów EIB (europejskiej magistrali instalacyjnej) oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z systemów amerykańskiej firmy Honeywell. Uzyskanie certyfikatu umożliwiłoby Panu rozszerzenie prowadzonej działalności gospodarczej.

Pana zdaniem wydatek poniesiony na opłatę za Podyplomowe Studia których celem jest uzyskanie certyfikatu EIB oraz wydatek związany z wydaniem zaświadczeń o ukończonych szkoleniach - w myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jak wynika z powyższego przepisu decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek: aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy. Jednakże aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą przejawiający się w tym, że poniesienie wydatku miało lub też będzie miało w dającej się przewidzieć przyszłości wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatek powinien być racjonalny i gospodarczo uzasadniony. A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy uznać, że wydatki poniesione przez Pana z tytułu opłat za studia podyplomowe pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskiwanymi obecnie lub też w dającej się przewidzieć przyszłości przychodami z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Uzyskane w ramach studium podyplomowego certyfikaty i zaświadczenia umożliwią bowiem rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej o usługi związane z projektowaniem systemów bezpieczeństwa i zintegrowanych systemów bezpieczeństwa inteligentnych budynków. Zatem ukończenie studiów podyplomowych na kierunku zgodnym z zakresem prowadzonej obecnie lub w dającej się przewidzieć przyszłości działalności, podniesie Pana wiedzę ogólną oraz kwalifikacje zawodowe. Wiedza nabyta w czasie studiów oraz zdobyte uprawnienia pozwolą na prawidłowe wykonywanie obowiązków. Tak więc możliwe jest zaliczenie wydatków ponoszonych na kształcenie do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi. Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14 b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pan do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalający zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14 b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy