W złożonym wniosku, podatnik zwrócił się z zapytaniem czy rekompensaty pieniężne otrzymywane przez ławników za czas wykonywania czynności w sądzie są ... - Interpretacja - DF/415-1/05/3024/BK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2005, sygn. DF/415-1/05/3024/BK, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W złożonym wniosku, podatnik zwrócił się z zapytaniem czy rekompensaty pieniężne otrzymywane przez ławników za czas wykonywania czynności w sądzie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych czy też stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście? Zdaniem wnioskodawcy otrzymywane przez ławników rekompensaty są wolne od podatku dochodowego do wysokosci 2.280 zł, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody otrzymane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 7.

W świetle powołanego unormowania wypłacane ławnikom rekompensaty stanowią przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 ustawy w/w. Dlatego też Sąd jako płatnik obowiązany jest pobrać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy oraz pomniejszone o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy w/w. Obliczone zaliczki, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, należy pomniejszyć, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy, o kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pobrane zaliczki na podatek dochodowy płatnik obowiązany jest przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru PIT-4 (art. 42 ust. 1 w/w ustawy). W terminie do końca lutego następnego po roku podatkowym płatnik jest również obowiązany przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, właściwym według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B) zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.

Natomiast, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia od podatku dochodowego będą korzystały wypłacone ławnikom diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów np. przejazdu, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie