POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/423-51/1/05/73664

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. DP1/423-51/1/05/73664, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 29.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 przedstawione we wniosku stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Wnioskodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę - praca świadczona jest na terenie siedziby firmy. Pracownik ten posiada obywatelstwo polskie, w Polsce też zamieszkuje. Równocześnie tenże pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie angielskiej, która nie posiada przedstawicielstwa w naszym kraju i działa według stosownych przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego pracowników obowiązujących w Anglii- praca świadczona ma być na terenie Anglii, przez okres dłuższy niż 183 dni. Na gruncie ww. stanu faktycznego wnioskodawca formułuje szereg zapytań dotyczących sytuacji tego pracownika jako podatnika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w Polsce. Zapytanie nr 1 zawarte we wniosku dotyczy kwestii, czy dochody uzyskane przez tego podatnika w Polsce będą podlegały opodatkowaniu na ogólnych zasadach, t. j. płatnik realizuje rozliczenie należnej zaliczki z tytułu podatku dochodowego w ogólnie obowiązujących terminach zgodnie z ogólnymi przepisami. Zdaniem Spółki płatnik realizuje rozliczenie należnej zaliczki z tytułu podatku dochodowego w ogólnie obowiązujących terminach zgodnie z ogólnymi przepisami.

W związku z powyższym stwierdza się, co następuje.
Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Na podstawie art. 38 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa m. in. w art. 31, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru; (...).
W sytuacji, gdy podatnik mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, przebywający czasowo na terenie Anglii, uzyskuje w Polsce dochody ze stosunku pracy (dochody tytułem pracy wykonywanej na terytorium Polski) za pośrednictwem płatnika mającego siedzibę w Polsce, płatnik realizuje rozliczenie należnej zaliczki na podatek dochodowy od tych dochodów na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności w rozdziale 7 tej ustawy "Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników", w tym w oparciu o przytoczone wyżej przepisy art. 31 i 38 tej ustawy. Fakt równoczesnego uzyskiwania przez podatnika dochodów z pracy wykonywanej za granicą wypłacanych przez inny podmiot nie wpływa w świetle uregulowań ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych na ww. obowiązki płatnika.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).

Małopolski Urząd Skarbowy