Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0820/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.12.2004, sygn. BI/005-0820/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik zamierza podpisać kontrakt z firmą niemiecką. Kontrakt ma dotyczyć opracowania programu komputerowego i udzielenia praw do nieograniczonego dysponowania tym programem.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy ).

W myśl postanowień art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art.12 ust. 1 i 2 umowy z dnia 18 grudnia 1972r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975r., nr 31, poz. 163 ze zm.)

  1. Opłaty licencyjne, pochodzące z Umawiającego się Państwa wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w tym drugim państwie.
  2. Użyte w tym artykule wyrażenie "opłaty licencyjne" oznacza wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, które się płaci za użytkowanie lub prawo do użytkowania praw autorskich, patentów, znaków towarowych (trade mark lub trade name), wzorów albo modeli, planów, tajnych formuł i procesów produkcyjnych, za użytkowanie lub prawo do użytkowania wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego albo za udostępnienie doświadczeń przemysłowych, handlowych lub naukowych, albo za użytkowanie lub prawo do użytkowania filmów kinematograficznych, taśm filmowych lub magnetofonowych dla telewizji lub radia.

Mając powyższe na uwadze dochody z tytułu praw autorskich pochodzące z Niemiec wypłacane podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są zwolnione w Niemczech od opodatkowania.

W związku z tym tego rodzaju dochody, podlegać będą opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy z 26 lipca 1991r. źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zatem wynagrodzenie wypłacone twórcom z tytułu praw autorskich w tym również przychód z odpłatnego zbycia tych praw, z reguły będzie stanowiło dla tych osób przychody z praw autorskich, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkiem od tej reguły może być przypadek gdy licencja zostanie udzielona w ramach prowadzonej przez twórcę pozarolniczej działalności gospodarczej - wówczas przychody te nie będą stanowiły przychodu z praw autorskich wymienionych w art. 18 ustawy, tylko przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (art. 14 ustawy).

W myśl ust. 2 art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dochodem ze źródła przychodów jest (...) nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. koszty uzyskania przychodów, z tytułu korzystania z praw autorskich, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów, ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r., Nr 80 poz. 904). W myśl postanowień art. 1 tej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Zgodnie zaś z ust. 2 pkt 1 tego artykułu, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Zatem program komputerowy, będący przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, stanowi "utwór".

Mając na uwadze powołane unormowania prawne przychód osiągnięty przez podatnika z tytułu opracowania i sprzedaży programu komputerowego dla niemieckiej firmy jeżeli program ten spełnia wymogi nałożone przez ustawę o prawie autorskim będzie przychodem z praw autorskich - opodatkowanym na zasadach ogólnych przy zastosowaniu 50% normy kosztów uzyskania tego przychodu.

Izba Skarbowa w Gdańsku