Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie FP- 040000 /331/161/2004 z dnia 03 grudnia 2004r. (wpły... - Interpretacja - DL-I-415-32/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. DL-I-415-32/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie FP- 040000 /331/161/2004 z dnia 03 grudnia 2004r. (wpływ do tut. Urzędu 7 grudnia 2004r.) działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póz. zm.) uprzej-mie wyjaśnia.

Z treści złożonego pisma wynika, iż Zakład po ustaniu zatrudnienia wypłacił pracownikowi nagrodę kwartalną. Wątpliwości budzi kwestia, czy wypłacając nagrodę należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

W ocenie Jednostki brak jest podstaw do zastosowania kosztów uzyskania przychodu.

Odnosząc się do stanowiska Jednostki zawartego w złożonym piśmie stwierdzam co następuje:

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o po-datku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest m. in. stosunek pracy. W myśl art. 2 ust. 1 za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzy-stany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również war-tość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej reguluje natomiast art. 22 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

W przypadku dokonywania wypłaty wynagrodzenia czy nagrody, przyznanych w związku z pozostawaniem w stosunku pracy z danym pracodawcą, nawet po jego usta-niu, należy zastosować koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 2 tej ustawy, gdyż należności te pomimo rozwiązania umowy o pracę- są przychodami z tytułu dotychczasowego stosunku pracy, o których mowa w art. 12 cyt. ustawy.

Podstawą nabycia praw w/w wypłat pozostaje bowiem uprzednio istniejący stosunek pracy. W związku z powyższym orzec należy, iż od kwoty nagrody kwartalnej, mimo, że wypłacona jest po ustaniu zatrudnienia, należy zastosować koszty uzyskania przy-chodu w wysokości przysługującej pracownikowi.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. Organu w zakresie jak wyżej, będzie pod-legała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm).

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy