Odpowiadając na zapytanie z dnia 28 października 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 03.11.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 9 listopada 2004 r.,... - Interpretacja - PD 415/405/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.11.2004, sygn. PD 415/405/04, Urząd Skarbowy w Końskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 28 października 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 03.11.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 9 listopada 2004 r., dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich informuje:

Jak wynika z w/w pisma Stowarzyszenia "W" w ramach prowadzonej działalności statutowej udziela porad, informacji, konsultacji oraz organizuje kursy i szkolenia dla osób fizycznych, a w szczególności osób bezrobotnych oraz prowadzących działalność gospodarczą. Usługi te są dla w/w osób bezpłatne, a finansowane są ze środków własnych Stowarzyszenia.

Pytanie Stowarzyszenia dotyczy zaliczenia do przychodów wartości powyższych usług przez osoby korzystające oraz opodatkowania ich podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) do źródeł przychodów zalicza się przychody z innych źródeł, przy czym pojęcie innych źródeł nie zostało wprost zdefiniowane w powołanym przepisie.

Art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przykładowe wyliczenie innych źródeł przychodów, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, nie jest to jednak katalog wyczerpujący, tak więc przychody nie wymienione w ustawie powinny być co do zasady zaliczone do innych źródeł przychodów.

Definicję nieodpłatnych świadczeń szczegółowo opisuje art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 2 wartość pieniężną w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Stosownie do ust. 2a wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
2) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
3) jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
4) w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zgodnie z postanowieniami ust. 2b, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Wartość usług z tytułu udziału w szkoleniu, kursie, korzystania z porad, konsultacji jest rodzajem nieodpłatnego świadczenia, którego nie zawiera katalog zwolnień przedmiotowych, tj. art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem stanowi przychód podatnika, korzystającego z tych usług, opodatkowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak więc stanowisko Stowarzyszenia zawarte w piśmie z dnia 10 listopada 2004 r. jest nieprawidłowe.

Ponadto zgodnie z art. 42a ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 (...), a od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224, poz. 2225) przychody określone w art. 20 ust. 1 ustawy należy wykazać na druku PIT-8C.

Urząd Skarbowy w Końskich