- Interpretacja - PDI/415-27/05 PBB1/423-872/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. PDI/415-27/05 PBB1/423-872/05, Urząd Skarbowy w Żywcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę :

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do celów prowadzonej działalności gospodarczej podatniczka użytkuje samochód ciężarowy marki Peugeot Partner na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa leasingu operacyjnego została zawarta na okres 36 miesięcy, który stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu .W okresie trwania umowy przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W dniu 09.06.2005r. w/w pojazd został uszkodzony w wypadku samochodowym. Firma dokonała naprawy samochodu i za wykonaną usługę dla przedsiębiorstwa podatniczki wystawiła fakturę VAT. Zgodnie z warunkami umowy podatniczka zobowiązana jest do ponoszenia kosztów napraw powypadkowych. Samochód marki Peugeot Partner jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC.

Stanowisko podatnika w sprawie:

Wydatki poniesione przez podatniczkę na naprawę powypadkową samochodu będącego przedmiotem leasingu operacyjnego stanowią koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Ogólna zasada zaliczania do kosztów uzyskania przychodów została zawarta w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

W myśl art. 23b. 1. Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast ustęp 2 cytowanego wyżej przepisu art.23 zawiera postanowienie, że jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

  1. art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, Nr 60, poz. 700 i 703, Nr 86, poz. 958, Nr 103, poz. 1100, Nr

117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1315 i 1324),

  1. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
  2. art. 23 i 37 ustawy
  • do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Zastosowanie w przedmiotowej sprawie ma również przepis art. 23 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy, który stanowi, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

W opisanym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy obowiązek dokonania naprawy powypadkowej i jej koszty ponosi korzystający tzn. gdy, zawarta umowa między stronami nie wyklucza takiej możliwości lub jasno o tym stanowi, jest on uprawniony do zaliczenia tychże kosztów do kosztów uzyskania przychodów, o ile pojazd był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem, jakim z pewnością jest ubezpieczenie auto-casco.

Mając powyższe na uwadze, wydatki poniesione przez podatniczkę na naprawę powypadkową leasingowanego samochodu, objętego ubezpieczeniem dobrowolnym, stanowią koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy w Żywcu