POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/415-26/05/W/INTER PBB1/423-819/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2005, sygn. PDI/415-26/05/W/INTER PBB1/423-819/05, Urząd Skarbowy w Żywcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żywcu stwierdza, że stanowisko T.K. przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2005 r., który wpłynął w dniu 24.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto wydatku poniesionego (zapłaconego), udokumentowanego fakturami VAT wystawionymi przez firmę będącą podwykonawcą usługi, która wykonała usługę ale nie odprowadziła do budżetu należnego podatku od przedmiotowych faktur, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, zlecił firmie XXXX - jako podwykonawcy - wykonanie usług budowlano-montażowych. Po wykonaniu usługi firma montażowa wystawiła faktury VAT, które zostały zapłacone w terminie oraz ujęte w rejestrze zakupu, natomiast wartości netto wynikające z tych faktur zostały ujęte jako koszt uzyskania przychodu. W celu prawidłowości rozliczeń z budżetem podatnik dokonał sprawdzenia kontrahentów, w tym również firmy, o której mowa, zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W wyniku tych działań kontrahent oświadczył, że nie posiada rejestrów VAT oraz deklaracji VAT-7, a ich brak tłumaczy zagubieniem w/w dokumentów.

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika wartość netto wynikającą z faktur VAT wystawionych przez podwykonawcę usługi, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ usługi zostały wykonane, celem ich było osiągnięcie przychodu, a faktury zostały zapłacone w terminie.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Po rozpatrzeniu złożonego wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ujęcia jako koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych wartości netto faktur VAT, dokumentujących zakup usług budowlano-montażowych od podwykonawcy, których kontrahent nie ujął w rejestrach VAT oraz deklaracjach VAT-7, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żywcu wyjaśnia, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym do osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Generalna formuła prawna kosztów uzyskania przychodów wyraźnie i jednoznacznie wskazuje, że o możliwości zakwalifikowania wydatków do kategorii kosztów uzyskania przychodów decydują łącznie dwie przesłanki. Po pierwsze: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu i dotyczyć poszczególnego źródła, po drugie: wydatek nie może znajdować się w tej grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi więc istnieć bezpośredni lub chociażby tylko potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem, a uzyskanym przychodem.
Ponadto o możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje poprawne udokumentowanie poniesienia kosztów, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poprawne sporządzenie dokumentów i właściwe ich księgowanie obciążają podatnika. Zatem możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów jest uzależniona dodatkowo od właściwego udokumentowania tego wydatku. Operacje gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów są dokumentowane za pomocą dowodów księgowych, będących jednocześnie źródłem informacji o prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
Warunki, jakim powinny odpowiadać dowody księgowe, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zostały określone również w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W świetle przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, w opinii tut. Organu podatkowego, jeżeli podwykonawca wykonał usługi budowlano-montażowe dla podmiotu głównego to w takim przypadku zachodzi związek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując: z definicji kosztu uzyskania przychodów zawartej w art. 22 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, aby warunkiem zaliczenia wydatku jako kosztu uzyskania przychodów było wykazanie go jako przychód u kontrahenta, czy też odprowadzenie przez niego od faktury VAT dokumentującej usługę należnego podatku. W tym zakresie ustawodawca posługuje się jedynie zwrotem prawnym "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu". W sytuacji gdy zachodzi związek pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem, usługa została wykonana, a faktury VAT dokumentujące te usługi spełniają przedstawione kryteria ma Pan prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto przedmiotwych faktur.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Żywcu