Spółka cywilna jest właścicielem nieruchomości zaliczonej do środków trwałych. Nieruchomość ta jest przeznaczona w całości na wynajem.Obecnie wynajęt... - Interpretacja - PDI-415/19/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. PDI-415/19/05, Urząd Skarbowy w Koninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka cywilna jest właścicielem nieruchomości zaliczonej do środków trwałych. Nieruchomość ta jest przeznaczona w całości na wynajem.Obecnie wynajęta jest część tej nieruchomości tj. 75,61 % powierzchni budynków i budowli oraz 12,23 % powierzchni gruntu niezajętego budynkami ( trawniki i drogi dojazdowe).Budynki są ubezpieczone w całości . Amortyzacją są objęte wszystkie budynki i budowle.Spółka od całości opłaca podatek od nieruchomości oraz opłatę za wieczystą dzierżawę gruntu. Na tle takich okoliczności podatnik występuje z zapytaniem:- Czy wyżej wymienione obciążenia można zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów . Jednocześnie strona wyrażając własne stanowisko w sprawie uważa, że wyżej wymienione obciążenia są w całości kosztem uzyskania przychodów spółki z tytułu najmu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego uznano stanowisko strony za nieprawidłowe:Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.Koszty poniesione w celu uzyskania przychodu odnoszą się do konkretnego źródła przychodu. Wymagane jest więc istnienie związku przyczynowego między wydatkami a uzyskanym przychodem. W pojęciu "w celu uzyskania przychodu" określonym w powołanym wyżej przepisie musi mieścić się obiektywnie istniejący związek przyczynowo-skutkowy. Koszty uzyskania przychodu z poszczególnego źródła muszą więc służyć przychodowi z tego źródła.Z przedstawionego przez spółkę cywilną stanu faktycznego wynika, że Spółka będąc właścicielem nieruchomości uzyskuje przychody z wynajmu tylko części tej nieruchomości stanowiącej 75,61 % powierzchni budynków i budowli oraz 12,23 % powierzchni gruntu niezajętego budynkami (trawniki i drogi dojazdowe).Ponosi natomiast koszty stałe takie jak: podatek od nieruchomości i opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu, których wysokość jest niezależna bezpośrednio od faktu wynajmowania nieruchomości.

Oceniając czy do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć w całości podatek od nieruchomości i opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu stwierdza się co następuje: Ustawodawca w art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie posługuje się kategorią kosztów prowadzonej działalności jako instytucją samodzielną, lecz wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu.Pierwotnym czynnikiem pozwalającym uznać wydatek za koszty uzyskania przychodu jest zawsze przychód. Przychodem Spółki jest przychód z tytułu najmu tylko części nieruchomości stanowiącej 75,61 % powierzchni budynków i budowli oraz 12,23 % powierzchni gruntu niezajętego budynkami. W świetle powyższego po spełnieniu warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu prawidłowo spółka powinna zaliczyć podatek od nieruchomości i opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu odnoszące się jedynie do części powierzchni wynajmowanej nieruchomości.Nie ma jakichkolwiek podstaw do uznania za koszt uzyskania przychodu z najmu podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu od części nie wynajmowanej nieruchomości.Podatek ten nie ma bowiem związku ze źródłem przychodu z tytułu najmu. Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia, co oznacza, że jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.

Urząd Skarbowy w Koninie