We wniosku Podatnik wskazał, iż przychód z działalności gospodarczej jest uzyskiwany z usług pośrednictwa na podstawie wystawianych przez Wnioskodawc... - Interpretacja - ZD/415-1/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.07.2005, sygn. ZD/415-1/05, Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

We wniosku Podatnik wskazał, iż przychód z działalności gospodarczej jest uzyskiwany z usług pośrednictwa na podstawie wystawianych przez Wnioskodawcę faktur według umowy zawartej z kontrahentem.Koszty poniesione w związku z eksploatacją samochodu, komputera i telefonu pokrywa zleceniodawca.Zdaniem Podatnika użyczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ po stronie korzystających z udostępnionych rzeczy nie powstaje przychód z tytułu wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b ustawy, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.Stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U z 2004r. Nr 142 poz. 1514) do ww. grup podatkowych zalicza się:

do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;do grupy II- zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Z uwagi, na powyższe jeśli użyczający nie zalicza się do jednej z ww. grup podatkowych, to po stronie osoby korzystającej powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, który winien zostać obliczony zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2-2b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego nie wynika by użyczający należał do ww. grup podatkowych.W świetle przedstawionych przepisów podatkowych Podatnik jest zobowiązany obliczoną wartość tych świadczeń doliczyć do przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.

Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu