P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PF/415-105/KPIII/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. PF/415-105/KPIII/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Pana X w dniu 09 czerwca 2005 r. (uzupełnionego w dniu 28 czerwca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego właściwości miejscowej organu podatkowego w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej z tytułu działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce, a prowadzonej na terenie Niemiec.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 09 czerwca 2005 r. Pan X złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji, w którym przedstawił następujący stan faktyczny: podatnik zamierza zarejestrować w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie karty podatkowej, polegającą na pomocy osobom w podeszłym wieku. Miejsce zamieszkania Pan X będzie posiadał w Polsce, natomiast usługi mają być świadczone w Niemczech, gdzie nie będzie siedziby ani zorganizowanego zakładu działalności.

Zdaniem podatnika, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, działalność gospodarcza prowadzona na terenie Niemiec, a zarejestrowana w Polsce, będzie zwolniona od podatku w Polsce ze względu na opłacanie należności podatkowych w Niemczech.

Na podstawie art. 23 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zmian.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi - w warunkach określonych w części X tabeli. Karta podatkowa i jej wysokość ustalona jest w formie kwotowych miesięcznych stawek karty podatkowej niezależnych od wysokości uzyskiwanego przychodu czy dochodu. Stawki te uzależnione są jedynie od znamion zewnętrznych, takich jak:

  • rodzaj prowadzonej działalności, ilość zatrudnionych pracowników, liczby urządzeń i miejsca prowadzenia działalności.

Zgodnie zaś z art. 25 wyżej cyt. ustawy, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej jeżeli spełniają wszystkie wymienione w nim warunki.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Opisaną wyżej zasadę stosuje się zgodnie z art. 4a wymienionej ustawy z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Do dochodów osiąganych na terytorium Niemiec przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r. Nr 12, poz. 90).

W świetle w/wym. umowy osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie oznacza osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze (art. 4 ust. 1 umowy). Zgodnie z tą umową zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład (art. 7 ust. 1 umowy).

Określenie "zakład" w rozumieniu tejże umowy oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa (art. 5 ust. 1 umowy).

Stosownie do powyższego osoba prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech, a nie mająca tam siedziby, ani zorganizowanego zakładu, podlega opodatkowaniu w państwie, w którym zamieszkuje.

Pan X posiada miejsce zamieszkania w Polsce, oraz zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej nr ewidencyjny 123203 z dnia 01 lipca 2005 r. zarejestrował działalność gospodarczą pod tym samym adresem. Na terenie Niemiec podatnik nie będzie prowadził zorganizowanego zakładu, jak również nie zgłosi siedziby działalności.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdził, że działalność gospodarcza podatnika będzie podlegała opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej w Polsce, zgodnie z adresem zamieszkania.

Ponadto informuję, że zgodnie z art. 147 § 1 Ordynacji podatkowej w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy, strona obowiązana jest do ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń. Ustanowienie pełnomocnika do spraw doręczeń zgłaszane jest organowi podatkowemu właściwemu w sprawie.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku