POSTANOWIENIE - Interpretacja - DN/415-15/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. DN/415-15/05, Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana, złożonego w dniu, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości,

stwierdza, iż:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Dnia 20 listopada 1999 roku Podatnik wraz ojcem podpisał umowę z deweloperem o wybudowanie lokalu mieszkalnego. W terminie 21 dni od daty podpisania umowy Strona wpłaciła wykonawcy 20% ceny mieszkania. Pozostała część została uregulowana z kredytu hipotecznego na podstawie umowy z bankiem z dnia 18 lutego 2000 roku.

Dnia 14 września 2001 roku między deweloperem a Podatnikiem została sporządzona w formie aktu notarialnego umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży.

Następnie dnia 30 marca 2005 roku Podatnik sprzedał przedmiotowy lokal.

Pan we wniosku pyta, od którego momentu należy liczyć okres pięciu lat, po upływie którego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czy od zawarcia umowy z firmą deweloperską o wybudowanie lokalu mieszkalnego, czy od zawarcia w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem od jej nabycia minęło 5 lat, a umowa ustanawiająca odrębną własność lokalu i jego sprzedaży została sporządzona na podstawie wcześniej zawartej umowy o wybudowanie mieszkania.

Cena sprzedaży również została zapłacona wcześniej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpatrzeniu wniosku, stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

    Z przedstawionego stanu faktycznego oraz dokumentów zgromadzonych w sprawie wynika, iż umowa z deweloperem, zawarta 20 listopada 1999 roku, była umową wzajemnie zobowiązującą do wybudowania lokalu i zapłaty ceny za lokal. Przedmiotowa umowa nie wywarła skutku w postaci przeniesienia prawa własności.

    Natomiast dnia 14 września 2001 roku, w formie aktu notarialnego, została sporządzona umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży.

    Tut. Organ wskazuje, iż w rozumieniu cywilnoprawnym, nabycie ma charakter umowy wzajemnej. Zgodnie z art. 488 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku, Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 roku Nr 19, poz. 93 z późn. zm.) świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych (świadczenia wzajemne) powinny być spełnione jednocześnie, chyba że z umowy, z ustawy albo z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia.

    Jednakże w myśl art. 353 w/w ustawy, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

    Tak więc Strony mogły umówić się na wcześniejszą zapłatę ceny za przedmiotowy lokal mieszkalny.

    W świetle powyższego, zawarcie umowy o wybudowanie lokalu mieszkalnego oraz uregulowanie w całości należności za lokal nie jest nabyciem, bowiem czynności te nie wywarły skutku w postaci sprzedaży i przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości na Podatnika.

    Reasumując, umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży została sporządzona w dniu 14 września 2001 roku i ta data jest datą nabycia mieszkania.

    Zatem okres pięciu lat, po upływie którego przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie wolny od podatku dochodowego, należy, zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy, liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. od końca 2001 roku.

    Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim