Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w marcu 2005 r. przejął po ojcu gospodarstwo agroturystyczne, w którym wynajmuje cztery pokoje... - Interpretacja - DF/415-14/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. DF/415-14/2005, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w marcu 2005 r. przejął po ojcu gospodarstwo agroturystyczne, w którym wynajmuje cztery pokoje gościnne, nie prowadząc przy tym żadnej innej działalności.
Przedstawiając własne stanowisko podatnik stwierdza, że przychód uzyskany w w/w tytułu jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 21 ust.1 pkt 43 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:
- najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
- budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,
- przedmiotem usług musi być najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
- liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Ponadto w/w przepis stanowi, że jeżeli spełnione są powyższe warunki, również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, którym wynajęto pokoje, nie podlegają opodatkowaniu.
Zatem stanowisko podatnika przedstawione w piśmie, dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego dochodów z wynajmu pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym jest prawidłowe, po spełnieniu warunków opisanych wyżej.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania i jest wiążąca do czasuzmiany przepisów prawa lub zmiany stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej