- Interpretacja - US.DPD/42/415/28/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. US.DPD/42/415/28/04, Urząd Skarbowy w Gryfinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przepisów art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie, na pisemne zapytanie z dnia 20 października 2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna - sprzedaży samochodów. Samochody zakupuje w krajach Unii Europejskiej, które przed dokonaniem sprzedaży rejestruje. Do ceny sprzedaży samochodu zalicza cenę zakupu, akcyzę, opłatę brutto za przegląd techniczny, opłaty skarbowe za zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu oraz opłatę za rejestrację samochodów.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż podatek akcyzowy który stanowi koszt uzyskania przychodu w związku ze sprzedażą samochodów, ewidencjonuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozycji zakup towarów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 22 ust.1, art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 3 pkt 1 lit. a i pkt 2 oraz pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów rozporządzenia Ministra Finansów sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy.

Natomiast, stosownie do treści przepisu art. 23 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów: b) podatek należny w przypadku: - importu usług, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu odrębnych przepisów(...)".

Natomiast stosownie do § 3 pkt 1 lit a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, "(...) towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym (...), natomiast w myśl § 3 pkt 2 powołanego rozporządzenia "(...) cena zakupu - cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia(..)

W myśl wyżej przywołanych przepisów samochody nabyte celem dalszej odsprzedaży stanowią towary handlowe, które w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ewidencjonowane są w kolumnie "zakup towarów handlowych i materiałów"po cenie zakupu.

Zgodnie z pkt 10 objaśnień do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów do ewidencjonowania zakupu towarów handlowych i materiałów przeznaczona jest kolumna 10.

W związku z powyższym podatek akcyzowy jest składnikiem ceny zakupu towaru i należy zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie "zakup towarów handlowych i materiałów".

Urząd Skarbowy w Gryfinie