Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkolnictwa, organizowania kursów zawo... - Interpretacja - DG/415/R/35/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.10.2004, sygn. DG/415/R/35/04, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkolnictwa, organizowania kursów zawodowych i językowych dla dorosłych (posiadając zaświadczenie o wpisie szkół i placówek niepublicznych), wynajem powierzchni lokalowych oraz serwis komputerowy.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż dochody uzyskane z wynajmu, bądź z serwisu komputerowego jeżeli zostaną przeznaczone na wydatki związane z działalnością oświatową będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, a także stwierdza, iż wydatki na zakup środków trwałych (podlegających amortyzacji) przeznaczonych na cele szkoły, można uwzględnić jako wydatek pokryty z wcześniejszych dochodów, które dzięki temu są zwolnione z podatku dochodowego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego: art. 21 ust. 1 pkt 36 oraz art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Prowadzenie szkół niepublicznych przez osoby fizyczne stanowi źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w związku z art. 5a pkt 6 tej ustawy. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym są wolne od podatku dochodowego. Z kolei art. 21 ust. 7 stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 36, poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się:

  1. Zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
  2. Wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż ustawa nie daje możliwości zwolnienia dochodów uzyskanych z innego źródła niż z tytułu prowadzenia szkół niepublicznych w części wydatkowanej na ww. cele. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wydatki o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 36 oraz w art. 21 ust. 7 nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów chociażby poprzez odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne).

Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie