Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 2 ust. ... - Interpretacja - US. VI-2/415-11/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. US. VI-2/415-11/05, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 pkt 5, art. 6 ust. 1, art. 9, art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 22g ust. 13 i art. 22h ust. 3 art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, po rozpatrzeniu wniosku państwa Danuty i Aleksandra B. z dnia 10.10.2005 r. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

W dniu 10.10.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu wpłynął wniosek państwa Danuty i Aleksandra B. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. (...) We wniosku podatnicy przedstawili następujący stan faktyczny:

W dniu 30.11.2005 r. dokonane zostaną niezbędne zmiany w ewidencji działalności gospodarczej, w wyniku których pani Danuta i pan Aleksander B. będą od 1.12.2005 r. samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą:

  • pani Danuta B. jako osoba fizyczna samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą od 1.12.2005 r. będzie prowadzić P. z dotychczasowym numerem NIP i REGON,
  • pan Aleksander B. jako osoba fizyczna samodzielnie prowadząc działalność gospodarczą od 1.12.2005 r. będzie prowadzić P. otrzyma inny numer NIP i REGON i od 1.12.2005 r. pan Aleksander B. będzie podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT),
  • P. Danuta B. dnia 1.12.2005 r. nieodpłatnie przekaże środki trwałe (nieruchomości) i środek transportowy na rzecz P. Aleksander B. wg ceny ewidencyjnej ? przewidywana wartość transakcji wyniesie około 2 mln zł; za cenę ewidencyjną uważa się księgową wartość netto(wartość początkową pomniejszoną o umorzenie),
  • P. Aleksander B. wprowadzi ten majątek do ewidencji środków trwałych,
  • po 1.12.2005 r. państwo Danuta i Aleksander B. dokonają notarialnego zniesienia małżeńskiej wspólnoty majątkowej, w wyniku której panu B. przypadną m.in. ww. nieruchomości,
  • P. Aleksander B. wynajmie pomieszczenia i powierzchnie magazynowe P. Danuta B.

Podatnicy pytają, jakie skutki podatkowe spowoduje powyższy rozdział w podatku dochodowym oraz w formalnościach natury prawno-księgowej. (wzajemnego przekazywania majątku w postaci środków trwałych, wyposażeń, towarów, który był wspólny przed przekształceniem). We wniosku państwo B. przedstawili swoje stanowisko, iż przedstawiony przez nich sposób rozdziału przedsiębiorstwa nie będzie miał skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska podatników:

Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 2.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 273, poz. 1808 ze zm.) małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na imię obojga do 31.12.2005r. są zobowiązani do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców i zadecydowanie w jakiej formie będą prowadzili działalność gospodarczą. Z opisanego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że państwo Danuta i Aleksander B. po 30.11.2005 r. będą posiadać odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z tym każdy z małżonków będzie odrębnym przedsiębiorcą, który podlega odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osiągniętych dochodów z własnej działalności gospodarczej. Zmiana sposobu rejestracji małżonków na podstawie art. 68 ustawy z dnia 2.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 273, poz. 1808 ze zm.) nie powoduje zaprzestania i likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Dokonana zmiana dotychczasowej działalności gospodarczej przez małżonków na imię obojga, na działalność prowadzoną odrębnie przez każdego z nich, i rezygnacja męża z działalności w ramach P. (handel, hurtowy i detaliczny) i podjęcie indywidualnej działalności w zakresie najmu nie spowoduje likwidacji firmy w sensie podatkowym. W przypadku zmiany działalności, z działalności prowadzonej przez małżonków na imię ich obojga na działalność wykonywaną samodzielnie przez każdego z ich, następuje jedynie likwidacja wspólnego przedsięwzięcia małżonków. W tej sytuacji po 1.12.2005 r. każdy z małżonków traktowany będzie jako odrębny podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który winien w zeznaniu rocznym rozliczyć podatek od całości uzyskanego przez siebie dochodu. Zatem stwierdzenie pytających podatników, iż małżonek, który kontynuuje działalność gospodarczą ? Danuta B. ? nie ma obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego jest prawidłowe. Jednakże na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego z pozarolniczej działalności gospodarczej małżonków B. na dzień 30.11.2005 r. i od 1.12.2005 r. dochód u każdego z małżonków będzie obliczany dwustopniowo:

  • do momentu ?przekształcenia? ? po 50 % na małżonków jako dochód ze wspólnego przedsięwzięcia małżonków,
  • po przekształceniu jako podatników odrębnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą
  • .

Przy czym należy zaznaczyć iż zgodnie z treścią art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdania finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli chodzi o przekazanie w dniu 1.12.2005 r. środków trwałych oraz środka transportowego (samochód marki Nissan) - nieodpłatnie ? przez panią B. do nowoutworzonego z tym dniem przedsiębiorstwa pana Aleksandra B., to nie mamy do czynienia ani ze zbyciem ani z nabyciem. Faktura VAT wystawiona dla udokumentowania nieodpłatnego przekazania środków trwałych nie będzie brana pod uwagę przy rozliczeniu podatku dochodowego. U małżonka ?sprzedającego? środek trwały drugiemu małżonkowi nie powstaje z tego tytułu przychód podatkowy. Środki trwałe przekazane 1.12.2005 r. wchodzą jeszcze w skład wspólności majątkowej, a więc nie można mówić o jego odpłatnym zbyciu w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Drugi małżonek przejmie środek trwały, który był wcześniej wspólnym majątkiem. Następuje jedynie zmiana podmiotu dokonującego odpisów amortyzacyjnych. Po podziale każdy z małżonków będzie kontynuował ich dotychczasową amortyzację (wg tych samych stawek, od tej samej wartości). Wynika to z art. 22g ust. 13 i art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi o zasadzie kontynuacji amortyzacji w razie zmiany działalności wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywaną odrębnie przez każdego z nich. Poprzez dokonanie po 1.12.2005 r. podziału majątku wspólnego związanego z wyłączeniem wspólności majątkowej u każdego z małżonków powstaje przychód w wysokości odpowiadającej otrzymanej części majątku wspólnego. Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej. Tak więc przychód z tytułu podziału majątku wspólnego nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego w opisanym stanie faktycznym sposób rozdziału przedsiębiorstwa małżonków B. nie będzie miał skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Przemyślu