Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm... - Interpretacja - PD-3/005/2-692/MP/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PD-3/005/2-692/MP/04, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) prostuje przez uzupełnienie informację udzieloną przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 15.07.2004 r. nr PD-I/423/103/04 będącą odpowiedzią na zapytanie w sprawie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składania deklaracji podatkowych przez oddziały osoby prawnej.

Zdaniem podatnika oddziały te wyposażone w numery identyfikacyjne Regon i NIP mogą pełnić funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedłożonego zapytania wynika następujący stan faktyczny. Składający zapytanie podatnik przejmuje w drodze inkorporacji, na podstawie art. 492 § 1 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych, cztery dotychczas działające spółki. Po połączeniu spółka funkcjonować będzie jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe z centralą w Krakowie i pięcioma oddziałami w miastach będących obecnie siedzibami łączonych spółek. Przewiduje się wyposażenie nowo powstałych oddziałów w numery identyfikacyjne REGON i NIP. Uzyskany numer NIP oddział chce wykorzystywać jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, których miejscem świadczenia pracy jest teren działania oddziału.

W związku z powyższym stwierdza się co następuje.
W myśl art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do obliczania i pobierania podatków jako płatnicy obowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane zakładami pracy, w odniesieniu do osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m. in. ze stosunku pracy.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia pracowników.
Z powyższego wynika, że oddziały osób prawnych mogą być pracodawcami jeżeli spełniają dwa podstawowe warunki:
- są wyodrębnione finansowo-organizacyjnie, mając tym samym status jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej,
- samodzielnie zatrudniają pracowników, co powinno wynikać z przepisów wewnętrznych określających status oddziałów.

Jeżeli w/w przesłanki zostaną spełnione wówczas, w świetle art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oddział będzie płatnikiem podatku dochodowego zobowiązanym do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz do składania deklaracji.

W sytuacji, gdy oddział posiada status płatnika, w myśl art. 38 ust. 1 w/w ustawy, urzędem skarbowym właściwym do składania deklaracji i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy będzie wyspecjalizowany urząd skarbowy właściwy według siedziby oddziału.
Natomiast w przypadku, gdy oddział nie wykonuje funkcji płatnika, zaliczki na podatek dochodowy powinny zostać odprowadzone do urzędu skarbowego właściwego według siedziby osoby prawnej (tj. centrali).

Izba Skarbowa w Krakowie