Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu S... - Interpretacja - 1417/PG-I/415/85/05/IT

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.08.2005, sygn. 1417/PG-I/415/85/05/IT, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 lipca 2005r. w sprawie ujęcia w księgach rachunkowych i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących opłat za parking i kosztów wysyłki listów poleconych:
- potwierdza Pani stanowisko w zakresie zaksięgowania i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących wysyłki listów poleconych,
- nie potwierdza Pani stanowiska w zakresie nie ujęcia w księgach rachunkowych i nie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za parking.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i prawnym skoncentrowała się Pani na wymogach formalnych dokumentów w rozumieniu ustawy o rachunkowości, których spełnienie daje podstawę ujęcia w księgach handlowych prawidłowego, rzetelnego i wolnego od błędu dowodu księgowego, kwalifikując jednocześnie paragony dokumentujące wydatki na opłacenie listów poleconych i parkingu, na podstawie art. 20 ust.2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, do dokumentów zewnętrznych obcych - otrzymanych od kontrahentów. Stąd w ocenie Pani wynika wniosek, iż udokumentowane paragonem koszty wysyłki listów poleconych, jako dotyczące usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, mogą być na podstawie art.20 ust.4 ustawy o rachunkowości udokumentowane za pomocą dowodów zastępczych i na tej podstawie ujęte w księgach rachunkowych i zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, natomiast paragony opłat za parking, jako dotyczące usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług nie mogą być udokumentowane za pomocą dowodów zastępczych, a tym samym ujęte w księgach rachunkowych i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Przyjęta przez Panią kwalifikacja przedmiotowych dokumentów jako dokumentów zewnętrznych obcych - otrzymanych od kontrahentów nie jest prawidłowa. Ponieważ we wniosku nie wskazała Pani dokładnie jakiej korespondencji dotyczą koszty listów poleconych i jakich samochodów dotyczą opłaty za parking, kierując się względami doświadczenia życiowego przyjęto, iż chodzi o wysyłkę korespondencji związanej z działalnością i funkcjonowaniem przedsiębiorstwa podatnika i parkowaniem samochodów wykorzystywanych w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Stąd też wydatki ponoszone z tych tytułów należą do operacji wewnątrz jednostki i są zakwalifikowane do dowodów wewnętrznych wymienionych w art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości. Nie należy ich kwalifikować do dokumentów zewnętrznych - otrzymanych od kontrahentów, gdyż nie dotyczą działalności operacyjnej jednostki i wynikającego stąd uczestnictwa w obrocie gospodarczym, lecz dotyczą wewnętrznego - organizacyjnego funkcjonowania jednostki.

Zgodnie z przepisem art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami. Tymi odrębnymi przepisami jest ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości ( tj. z 2002r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.), która w art. 20 określa, iż podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, w tym m.in. dowody wewnętrzne, sporządzane w sytuacji, gdy są poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w art. 21, ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Na podstawie art. 22, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle powyższych przepisów wszelkie wydatki mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że wydatek należycie opisany poniesiono i był on niezbędny dla osiągnięcia przychodu. Innymi słowy, aby podatnik miał możliwość odliczenia dla celów ustalenia dochodu wszelkich kosztów, konieczne jest aby wykazał ( a więc udokumentował ) ich bezpośredni ( lub pośredni ) wpływ na wielkość osiągnięcia przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Obowiązek udowodnienia związku wydatku z przychodem spoczywa na podatniku, gdyż to on wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne w postaci obniżenia swego zobowiązania podatkowego.

Mając powyższe na uwadze, wydatki dotyczące kosztów korespondencji , opłat za parking, związane z funkcjonowaniem firmy podatnika , mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Otwocku