Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn.zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia... - Interpretacja - PD-415/3/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.01.2004, sygn. PD-415/3/2004, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn.zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 23 grudnia 2003r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie udziela odpowiedzi w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:
Jak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń i świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika z brzmienia ww. art. 12 ust. 1 ustawy, do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które otrzymane zostało przez podatnika w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą.

    Stosownie do art. 40a ust. 9 ustawy z dnia 28 wrzesnia 1991r. o lasach (Dz.U.z 2000r., Nr 56, poz. 678 ze zm.), pracownicy i byli pracownicy lasów nie będący najemcami lokali przeznaczonych do sprzedaży, pozostający w zarządzie ...Lasów Państwowych, korzystają z pierszeństwa nabycia lokali wolnych (pustostanów) lub gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie na warunkach określonych w art. 40a ust. 4-6 tej ustawy. Wymienienie w tym przepisie pracowników Lasów Państwowych jako kategorii podmiotów uprawnionych do nabycia ,,pustostanów" przesądza, iż ewentualne przychody osiągnięte w związku z preferencyjnym nabyciem zakwalifikować należy:
  • do przychodów ze stosunku pracy, w odniesieniu do tych pracowników Lasów Państwowych, którzy nabyli ,,pustostany" od jednostki organizacyjnej, w której pracują,
  • do przychodów z tzw. innych źródeł, w odniesieniu do tych pracowników, którzy nabyli ,,pustostany" od innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.

W przypadku świadczeń w naturze wartość tych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Jeżeli natomiast świadczenie jest częściowo odpłatne, wówczas przychodem jest różnica pomiędzy wartością tego świadczenia ustaloną w powyższy sposób, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
Odnosząc te zasady do preferencyjnego zakupu nieruchomości, przychodem osiągniętym przez podatnika jest różnica pomiędzy ceną rynkową nieruchomości, a kwotą zapłaconą za jej nabycie.
Zgodnie z art. 40a ww. ustawy o lasach, sprzedaż nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi i samodzielnych lokali mieszkalnych oraz gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie następuje po cenie rynkowej, jaka kształtuje się w danej miejscowości. Wysokość ceny ustalają osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości. Natomiast przy zapłacie ceny ustalonej w drodze przetargu ograniczonego stosuje się odpowiednio obniżenie ceny sprzedaży o 4% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, nie więcej jednak niż 90 %.
Zatem przychodem podatnika jest różnica pomiedzy ceną rynkową lokalu określoną przez rzeczoznawcę, a kwotą faktycznie zapłaconą.

Stosownie do art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane zakładami pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spłdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
W dniu nabycia nieruchomości Pan .. był pracownikiem jednostki. Wobec powyższego zakład pracy obowiązany był do pobrania zaliczki na podatek dochodowy i do wystawienia informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, PIT-11.

Urząd Skarbowy w Łukowie