Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja p... - Interpretacja - I-415-09/03/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2004, sygn. I-415-09/03/04, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 24.02.2004 r., złożone w dniu 01.03.2004 r. udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy stosowania przepisów art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. a) i ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "podatek dochodowy (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na dojazd dzieci własnych i przysposobionych do szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkół specjalnych, sportowych oraz mistrzostwa sportowego i szkół artystycznych, położonych poza miejscowością stałego lub czasowego zamieszkania dzieci".

Uprawnienie odliczenia od podatku wydatków na dojazd dzieci do szkół jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest udokumentowanie ponoszonych wydatków w sposób przewidziany w art. 27a ust. 6 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wyłącznie imiennym biletem okresowym na dojazdy środkami transportu autobusowego, kolejowego lub promowego.

W świetle powyższego ponoszone wydatki na dojazd dziecka do szkoły ponadpodstawowej, położonej poza miejscowością stałego lub czasowego zamieszkania dziecka tramwajem, tj. środkiem transportu, który nie został wymieniony w cytowanym powyżej przepisie - nie uprawnia do skorzystania z omawianej ulgi podatkowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna