Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasec... - Interpretacja - US18/ZD/FD/414/477/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.05.2004, sygn. US18/ZD/FD/414/477/2004, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie, w odpowiedzi na wystąpienie, udziela informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23 a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Stosownie do art. 22 g ust. 18 powołanej wyżej ustawy, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę - przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Z uregulowania tego wynika zatem, że jeżeli w umowie licencyjnej, zawartej na okres dłuższy niż 1 rok, strony ustaliły, że z tytułu udzielenia licencji licencjobiorca poniesie na rzecz licencjodawcy opłatę wstępną, a następnie licencjodawca będzie partycypował w określonym procencie w zyskach jakie przynosi licencja licencjobiorcy, ten ostatni sukcesywnie, w miarę dokonywanych wpłat, zalicza to "prowizyjne" wynagrodzenie licencjodawcy do kosztów uzyskania przychodów, a wartość początkową licencji jako wartości niematerialnej i prawnej określa w kwocie opłaty początkowej.

Jak wynika ze stanu sprawy przedstawionego w zapytaniu, nabył Pan prawo do używania znaku towarowego. Na mocy umowy zobowiązał się Pan do uiszczania okresowej opłaty za używanie znaku towarowego, w wysokości 5% wartości sprzedaży.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie, okresowe opłaty za używanie znaku towarowego, stanowiące określony procent wartości sprzedaży, nie podlegają amortyzacji. W związku z tym opłaty te należy zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy w Piasecznie