Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecz... - Interpretacja - US18/ZD/FD/415/284/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2004, sygn. US18/ZD/FD/415/284/2004, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie w odpowiedzi na wystąpienie z dnia 17 lutego 2004 r. udziela informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Przepis art. 30 ust. 1 pkt 1a cytowanej wyżej ustawy wskazuje wprawdzie na opodatkowanie przychodów z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, dotyczy on jednak wyłącznie przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie uzyskany we Francji przychód z tytułu dywidendy należy uznać za przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 powołanej wyżej ustawy. Uzyskana przez Pana kwota podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym obliczanym na zasadach ogólnych.

Stosownie do art. 11 ust. 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Zatem jeżeli zaproponowany przez bank kurs był kursem stosowanym przez ten bank przy kupnie walut, to należy go przyjąć do określenia wysokości przychodu. Jeżeli bank, z którego usług pan korzystał stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa powyżej to w myśl art. 11 ust 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 wymienionej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., jeżeli osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a nie zachodzą okoliczności określone w art. 21 ust. 1 pkt 33 i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W myśl art. 23 ust. 1 lit. b umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawartej w dniu 20 czerwca 1975 r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Francuską, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 12, 14, 16 i 17 podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska zaliczy na poczet podatku należnego od dochodu tej osoby kwotę, która odpowiada podatkowi zapłaconemu we Francji. Podlegająca zaliczeniu kwota nie może jednak przekraczać części podatku obliczonego przed zaliczeniem, która przypada na przychody osiągane we Francji. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapis art. 10 ust. 2 lit. b cytowanej wyżej umowy, z którego wynika iż wysokość podatku pobranego od osoby fizycznej nie może przekroczyć 15% dywidendy brutto. Jak wynika z opisu sprawy przedstawionego w zapytaniu, we Francji pobrano podatek w wysokości 25% kwoty brutto.

Reasumując, przychód uzyskany w 2003 r. we Francji z tytułu dywidendy, należy zaliczyć do "przychodów z kapitałów pieniężnych" i wykazać w formularzu PIT-36 w pozycji 80. Przychód ten powinien być przeliczony na złote według zasady określonej w przepisie art. 11 ust. 3 z zastrzeżeniem art. 11 ust. 4 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Od podatku obliczonego od łącznej kwoty dochodów ma Pan prawo odliczyć podatek zapłacony we Francji. Przy dokonywaniu odliczenia trzeba pamiętać, iż od dywidendy winien być pobrany we Francji podatek w wysokości 15% kwoty brutto. Odliczenie nie może przekraczać tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Urząd Skarbowy w Piasecznie