Zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14,... - Interpretacja - PDII/415/1/11/6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. PDII/415/1/11/6/05, Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od dochodu przed opodatkowaniem można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawą.

Za wydatki te uważa się m. in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art. 26 ust. 7a pkt 3 cyt. ww. ustawy).

Pod wskazanym przez Podatnika symbolem SWW/PKWiU 17.40.11 - w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zostały sklasyfikowane koce (z wyjątkiem kocy elektrycznych) i pledy turystyczne, których nie można zaliczyć do sprzętu, narzędzi lub urządzeń technicznych, niezbędnych w rehabilitacji.

Zgodnie z definicjami znajdującymi się w słowniku języka polskiego - sprzęt, narzędzia, czy urządzenia techniczne winny mieć użytkowy charakter umożliwiający wykonywanie określonych czynności lub ułatwiających pracę.

Wobec powyższego dokonanego przez Podatnika zakupu podkładu terapeutycznego nie można zaliczyć do jakiegokolwiek z przedmiotów wymienionych w przepisie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, dla skorzystania przez podatnika z tej ulgi koniecznym jest, aby zakupiony sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne cechowało się indywidualnym przeznaczeniem, niezbędnością w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej bądź ułatwiło wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawnością. Koce natomiast mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby niepełnosprawne jako przydatne w rehabilitacji leczniczej, ale również przez tzw. powszechnego odbiorcę do celów z tą rehabilitacją nie związanych.

W świetle opisanego we wniosku stanu faktycznego, zakup koca o SWW/PKWiU 17.40.11, nazwanego przez producenta podkładem terapeutycznym, nie podlega w 2004 r. odliczeniu od dochodu w ramach wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich