Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatniczka wynajmuje pokoje gościnne (5 pokoi) osobom przebywającym czasowo na wypoczynku... - Interpretacja - NP-415/19/3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. NP-415/19/3/05, Urząd Skarbowy w Czarnkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatniczka wynajmuje pokoje gościnne (5 pokoi) osobom przebywającym czasowo na wypoczynku. Wynajmowane pokoje znajdują się w części budynku mieszkalnego użyczonej przez rodziców na podstawie umowy użyczenia. Budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym. Rodzice oprócz części budynku mieszkalnego użyczyli Pani część gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego rodziców.

Zdaniem podatnika ma tu zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w art.21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aktem prawnym regulującym ww zagadnienie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.).

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Stosownie do uregulowań wskazanych w art. 2 ust. 4 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia "gospodarstwo rolne" odsyła do przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art.1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.Unormowanie powyższe wskazuje, iż gospodarstwo rolne nie musi być "własnością" ale może być także w "posiadaniu".

Aby zdefiniować pojęcie "posiadanie" należy odwołać się do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1954r. Kodeks Cywilny (D. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 336 ww ustawy posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Z powyższych uregulowań wynika, iż katalog praw do władania rzeczą nie jest zamknięty, stąd można wymienione, odnieść także do użyczenia.

Reasumując, stan faktyczny przedstawiony przez Panią we wniosku, tj:
- liczba wynajmowanych pokoi gościnnych nie może przekraczać 5,
- wynajmowane pokoje znajdują się w budynku mieszkalnym wchodzącym w skład gospodarstwa rolnego położonym na terenie wiejskim,
- przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
- jest Pani posiadaczem gospodarstwa rolnego (powierzchnia powyżej 1ha)
umożliwia Pani skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego.Zatem stanowisko Pani jest prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Czarnkowie