P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF-415/26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.05.2005, sygn. DF-415/26/05, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14 marca 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik sprawuje funkcję dyrektora w stowarzyszeniu, które ma swoją siedzibę w Republice Czeskiej. Z tytułu sprawowanej funkcji podatnik osiąga dochód (dietę), który nie jest został opodatkowany w Republice Czeskiej. Środki pieniężne z tego tytułu zostały przekazane w walucie Euro na rachunek bankowy podatnika.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, że otrzymana dieta, zgodnie z polsko - czeską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi "Wynagrodzenia dyrektorów" zgodnie z art. 16 tej umowy. Dochód ten zwolniony jest z opodatkowania w Polsce, zgodnie z art. 24 ust. 1A tej umowy. Dochód ten powinien być jednak wykazany w Polsce w zeznaniu rocznym za rok podatkowy dla ustalenia stopy opodatkowania zgodnie z przepisami art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) jeżeli podatnik, mający miejsce zamieszkania w Polsce, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 1 lit. a) umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 24 czerwca 1993 r. (Dz. U. Z 1994 r. Nr 47 poz. 189) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Czeskiej, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień punktu b) i ustępu 3, taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony z opodatkowania.
W związku z powyższym osiągnięty przez Pana w Republice Czeskiej dochód będzie zwolniony od opodatkowania w Polsce. Natomiast podatek od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce będzie ustalony w sposób określony w cyt. wyżej art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- organ podatkowy udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto