- Interpretacja - PD-2/005/17/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. PD-2/005/17/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 31.01.2004r. współwłaściciel spółki z o.o. sprzedał swoje udziały zawierając umowę sprzedaży udziałów w formie aktu notarialnego, tym samym uzyskał przychód podlegający opodatkowaniu.

W związku z tym wystąpił z zapytaniem jak powinny być udokumentowane koszty uzyskania przychodu; czy muszą to być oryginalne dokumenty potwierdzające wpłaty lub w przypadku ich braku, czy może to być potwierdzenie ze spółki informujące o wpłaceniu kwoty i w jakiej formie to potwierdzenie powinno być sporządzone.

Zdaniem podatnika udokumentowaniem kosztów uzyskania przychodów mogą być potwierdzenia wniesienia wpłat - oryginały dowodów wpłat lub pisemne potwierdzenie spółki o ich wniesieniu oraz potwierdzenia kosztów notarialnych i poniesionych opłat skarbowych - oryginalne dokumenty tj. dowody wpłat lub potwierdzenia na umowach notarialnych.

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem strony o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

W przypadku osiągnięcia przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną, kosztami uzyskania przychodów są na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów.

Aby wydatki te zaliczyć do kosztów okoliczność nabycia udziałów winna być udowodniona ( art. 180 i art. 191 Ordynacji podatkowej).

Dowodem potwierdzającym poniesienie wydatku na objęcie udziału może być zarówno oryginalny dowód wpłaty jak i wydane przez spółkę poświadczenie wniesienia ( kwoty i daty ) wpłat, podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania spółki - członków zarządu wraz z potwierdzeniem wpisu w książce udziałów ( art. 188 § 1 ksh ) i wpisu do krajowego rejestru sądowego.

Poniesienie pozostałych kosztów takich jak np. opłaty notarialne, skarbowe wynikać winno z oryginalnych dowodów wpłat lub aktów notarialnych.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w roku zaistnienia zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu