P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PI/2/415-5/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. PI/2/415-5/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr.8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

  • amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych całkowicie zamortyzowanych w likwidowanej firmie, w przypadku ich wniesienia aportem do spółki cywilnej.
  • wyceny w takiej sytuacji środków trwałych częściowo zamortyzowanych tj. czy należy przyjąć wartość wynikającą z prowadzonej dokumentacji, czy też wartość rynkową odbiegającą od wartości księgowej,
  • rozliczenia w koszty spółki cywilnej towarów handlowych, materiałów i półproduktów wniesionych do spółki - objętych remanentem likwidacyjnym,

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i w związku z planowaną likwidacją firmy zamierza wnieść aportem towary handlowe oraz środki trwałe związane z prowadzoną działalnością do spółki cywilnej, którą utworzył wraz z małżonką w dniu 23.12.2004r.

Zdaniem podatnika wspólnicy spółki cywilnej mają prawo do ustalenia wartości początkowej środków trwałych w pełni lub częściowo zamortyzowanych wnoszonych aportem do spółki, ale nie może być ona wyższa od ich wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu i tak ustalona stanowi podstawę amortyzacji.

Podatnik uważa również, że wnoszone aportem do spółki towary handlowe i materiały z remanentu likwidacyjnego będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w spółce cywilnej.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, przy czym jak stanowi art. 22 ust. 8 cyt. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22 a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22 g ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej ? ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Z powyższego wynika, iż wartością początkową środka trwałego w spółce będzie jego wartość rynkowa na dzień wniesienia wkładu. Wartość ta będzie podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych przy założeniu, że spółka nabędzie środek trwały na własność.

W myśl art. 24 ust.3 w/w ustawy w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi ? takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił ? roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo handlowej składniki majątku objętego remanentem. O wartość remanentu likwidacyjnego pomniejsza się koszty likwidowanej firmy, a wprowadza się go do spółki jako towary handlowe stanowiące koszt uzyskania przychodów ? zgodnie z art. 22 ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Słupsku