Zgodnie z treścią art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrz... - Interpretacja - PDOF/415-29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PDOF/415-29/05, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30 a-30 c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust.1, 2, 4, 4 a-4 e, ust. 5 c, 6, 8, ust. 10-12 lub art.24 b ust.1 i 2 lub 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne .

W myśl przepisu art. 26 ust. 7 a pkt 3 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki, o których mowa w ust.1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione między innymi na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Jak wynika z treści cytowanego wyżej przepisu, koniecznym jest aby zakupiony sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne cechował się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej bądź ułatwiał wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia "indywidualny", dlatego należy sięgnąć do słownika języka polskiego.

I tak zgodnie z definicją zawartą w Małym słowniku języka polskiego, wydanie nowe Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Warszawa 2000, "indywidualny" oznacza: właściwy jednostce, należy do jednostki, osobisty, jednostkowy, odrębny.

Zakupiona przez Pana pościel wełniana, zwana przez Pana pościelą rehabilitacyjną nie ma charakteru indywidualnego, swoistego, odrębnego, przydatnego tylko w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Może być ona wykorzystywana zarówno przez osoby niepełnosprawne, jak również przez tzw. powszechnego odbiorcę do celów z rehabilitacją nie związanych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu pościel wełniana nie jest pościelą rehabilitacyjną, co jednak nie ma decydującego znaczenia gdyż i tak nie posiada ona cech indywidualnych, co z kolei jest niezbędne do odliczenia poniesionego wydatku na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 cyt. na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej