Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce, prowadzi Pan w Polsce działalność gospodarczą w ... - Interpretacja - US.I PD/415-16/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. US.I PD/415-16/05, Urząd Skarbowy w Będzinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce, prowadzi Pan w Polsce działalność gospodarczą w spółce cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych, opłaca zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% składając deklaracje miesięczne Pit-5L. Dodatkowo prowadzi Pan działalność gospodarczą jednoosobowo ( na własny rachunek ), na podstawie podpisanego kontraktu pomiędzy Pana firmą a firmą niemiecką . Na rzecz wyżej wymienionej firmy wykonuje Pan osobiście usługę polegającą na kontroli i nadzorowaniu prac mechanicznych i spawalniczych prowadzonych przez podwykonawców na terenie budowy w Estonii . Prace ( kontrola i monitorowanie prac spawalniczych i mechanicznych ), będzie Pan wykonywał w okresie od 18.04.2005 do 31.12.2005r. tj.8,5 miesiąca bez pomocy utrzymywanego w Estonii zakładu w rozumieniu art.5 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Estonii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - sporządzonej w Talinie 9 maja 1994roku.

W myśl postanowień zawartych w powołanym art.7 ust.1 , rozpatrywanych w świetle art. 4 umowy dochody uzyskiwane w Estonii z działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z wyjątkiem sytuacji gdy działalność gospodarcza na terenie Estonii wykonywana jest przy pomocy utrzymywanego w tym państwie zakładu w rozumieniu określonym w art. 5 umowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe wskazując co następuje.

Zgodnie z art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodu ( nieograniczony obowiązek podatkowy ). Jednakże powyższą zasadę w myśl art.4a ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zatem w przedstawionej sytuacji, kwestię opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez polskiego przedsiębiorcę w Estonii, należy rozpatrywać na gruncie postanowień umowy podpisanej w dniu 9 maja 1994r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995r. Nr 77, poz.388 ), zwanej dalej umową.

Na podstawie art.7 ust.1 powołanej umowy, dochody ( zyski ) przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi. Zakład w rozumieniu art. 5 ust.1 i 3 powołanej wyżej umowy międzynarodowej oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza, stanowi plac budowy, prace budowlane, montażowe lub instalacyjne albo działalność nadzorczą lub doradczą tylko wtedy, gdy obiekt lub prace trwają dłużej niż dziewięć miesięcy. W myśl postanowień zawartych w powołanym art.7 ust.1 , rozpatrywanych w świetle art. 4 umowy dochody uzyskiwane w Estonii z działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z wyjątkiem sytuacji gdy działalność gospodarcza na terenie Estonii wykonywana jest przy pomocy utrzymywanego w tym państwie zakładu w rozumieniu określonym w art. 5 umowy.

W świetle powyższego, Pana stanowisko odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce dochodów osiąganych w Estonii - przy uwzględnieniu zastrzeżeń , o których mowa w art.7 w związku z art.5 umowy - jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, że na podstawie art. 9a ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w art.9a ust. 2 cytowanej ustawy (podatek liniowy ), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników , o których mowa w art.9a ust.2 z zastrzeżeniem art.29,30,30d, art. 44 ust.4 ustawy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku (art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ).

Zgodnie z art.14 a § 2 Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Urząd Skarbowy w Będzinie