W czerwcu 2003 roku pomiędzy czterema braćmi właścicielami odrębnych gospodarstw rolnych ,prowadzących działy specjalne produkcji rolnej (hodowla ind... - Interpretacja - PF-2/415/183/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. PF-2/415/183/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W czerwcu 2003 roku pomiędzy czterema braćmi właścicielami odrębnych gospodarstw rolnych ,prowadzących działy specjalne produkcji rolnej (hodowla indyka) została zawiązana spółka jawna , której przedmiotem działalności jest m.in. produkcja mięsa drobiowego -ubojnia ,oraz od 2005r.działy specjalne produkcji rolnej(hodowla indyka).W roku 2005 zgodnie z art.9 ust.2 o podatku dochodowym od osób fizycznych wspólnicy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym.

Zdaniem wnoszącego zapytanie, zgodnie z przepisem art.2 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) ,przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Szczególnym rodzajem działalności rolniczej są działy specjalne produkcji rolnej. Ich prowadzenie również stanowi działalność rolniczą, lecz przychody z niej pochodzące są opodatkowane podatkiem dochodowym. O ustaleniu dochodów na zasadach ogólnych stanowią przepisy art.15 w/w ustawy zgodnie z którym przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych -tzn. na analogicznych zasadach jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej-jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. Opierając się na poniższych przepisach podatnik uważa ,że można wszystkie dochody łącznie opodatkować podatkiem liniowym. Dodatkowym argumentem według podatnika jest to, że żywiec produkowany w gospodarstwach (działy specjalne) jest wyłącznie dostarczany do ubojni wspólników i nie stanowi odrębnej formy działalności. Mając na uwadze powyższe firma nie widzi przeszkód ,by łącznie opodatkować wszystkie przychody podatkiem liniowym i tym samym wyszczególnić je w deklaracji PIT-5L.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 10 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) zostały wyodrębnione jako dwa odrębne źródła przychodów : w pkt.3- pozarolnicza działalność gospodarcza ,-w pkt.4 działy specjalne produkcji rolnej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nieco odmiennie odnoszą się do działów specjalnych produkcji rolnej. Generalnie ,przychody z tej działalności stanowią jedno ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu(odrębne od działalności gospodarczej).Jednakże ustawodawca, pozostawia możliwość ustalenia dochodu z tej działalności w oparciu o prowadzoną księgę przychodów i rozchodów, czy też przy zastosowaniu norm szacunkowych ,określonych przez ustawodawcę.

W myśl przepisu art. 5 a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez pojecie "pozarolnicza działalność gospodarcza" rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt 1,2, i 4-9.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma w 2005 roku z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej zajmuje się hodowlą indyka prowadząc księgę przychodów i rozchodów i pozarolniczą działalność gospodarczą-ubojnia drobiu opodatkowaną podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Zgodnie z art.30c ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy wg stawki 19% mogą wybrać podatnicy uzyskujący przychody zgodnie z art.10 ust.1 pkt 3 powołanej ustawy, tj .z działalności gospodarczej. Z powyżej powołanych przepisów wynika, że uzyskanych przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej-hodowla drobiu nie można opodatkować na zasadach określonych w art.30 c w w/w ustawy. A zatem stanowisko firmy, by wszystkie dochody, również z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkować łącznie i tym samym wyszczególnić je w deklaracji PIT-5 L należy uznać za nieprawidłowe .

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu